Światła sceny i gwiazdy nad głową
Festiwalowe wydarzenia rozgrywać się będą w przestrzeni Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego oraz na rynku w Ustrzykach Dolnych. Program obejmuje zarówno koncerty, jak i warsztaty, animacje i spotkania o charakterze edukacyjnym. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.Sobotni program muzyczny, 12 lipca, rozpocznie występ Francuza Śpiewa, artysty łączącego psychodeliczny rock z francuską wrażliwością i polską sceną alternatywną. Po nim na scenie pojawią się EeToLuz, 4 Struny i Aurelia. Zespół 4 Struny, łączący flamenco z bieszczadzką poetyką, zaprezentuje energetyczne aranżacje, w których słychać zarówno gorący południowy temperament, jak i górską nostalgię. W składzie między innymi Paweł Czachur, lokalny artysta i właściciel miejsca Miętowy Anioł, który swoją obecnością podkreśli regionalny charakter wydarzenia. Aurelia – formacja o nieprzewidywalnym, alternatywnym brzmieniu – wniesie na scenę emocjonalny przekaz i dźwiękową głębię. To zespół, którego koncerty są opowieścią o przekraczaniu granic, zarówno muzycznych, jak i tych między ludźmi.
Niedziela, 13 lipca, to kolejne muzyczne propozycje: występy Angeli Gaber i Tomasza Dybały, zespołu Tołhaje w specjalnym wydaniu z Eskaubei i Mr. Krime oraz koncert Astrofaza Special Edition, projektu Piotra Koseka, który przygotował dla Ustrzyk Dolnych wyjątkową opowieść o gwiazdach. Na scenie wspomogą go Eskaubei, Fedkowicz Duo, Damian Kurasz, Piotr Rychlec i Janusz Demkowicz. To wydarzenie, w którym muzyka i narracja o kosmosie przeplatają się w spójne widowisko. Wieczór zwieńczy pokaz astronomiczny Karola Wójcickiego, transmisja obrazu z teleskopów umożliwi uczestnikom zobaczenie planet, Księżyca, gromad gwiazd, mgławic i galaktyk. Dzięki komentarzowi popularyzatora astronomii niebo stanie się czytelną mapą, a nie tylko romantyczną metaforą.
Przez cały festiwalowy czas, scenie i przestrzeni Ustrzyk Dolnych towarzyszyć będzie hipnotyzująca muzyka handpanu w wykonaniu Baru Rajzy, jednego z najciekawszych polskich artystów grających na tym unikalnym instrumencie perkusyjnym. Jego transowe brzmienia staną się tłem dla opowieści o kosmosie, a także duchową ścieżką, prowadzącą uczestników do spokojnej refleksji.
Festiwal „Granie Bez Granic” odbywa się w miejscu szczególnym. Bieszczady to jeden z najmniej zanieczyszczonych światłem regionów w Polsce. Nocne niebo nad Ustrzykami jest tu nie tylko naturalnym zasobem, ale też inspiracją – do nauki, zachwytu i zadumy. Całość poprowadzi duet: Katarzyna Szewerniak, animatorka kultury i pasjonatka sztuki, oraz Wojciech Szott, dyrektor Ustrzyckiego Domu Kultury.
Komentarze (0)