reklama

Jesienne koncerty w Bieszczadach. Muzyka i poezja w zabytkowych cerkwiach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Jesienne koncerty w Bieszczadach. Muzyka i poezja w zabytkowych cerkwiach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
1
zdjęć

Jesienne koncerty w Bieszczadach | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Imprezy„Trzy Cerkwie – Trzy Koncerty” to niezwykły tryptyk muzyczny, który odbędzie się na początku października w trzech zabytkowych cerkwiach w Bieszczadach. Wydarzenie ma na celu wzbogacenie kalendarza kulturalno-artystycznego regionu, ale również promocję i wsparcie działań na rzecz ochrony zabytków sakralnych, które mają wyjątkowe znaczenie dla lokalnej społeczności oraz odwiedzających Bieszczady turystów.
reklama

Cykl koncertów nie ma charakteru komercyjnego – jego ideą jest propagowanie wartości dziedzictwa kulturowego Bieszczadów oraz przypominanie o potrzebie ochrony i dbałości o te unikalne obiekty. Organizatorzy, czyli czteroosobowa grupa w składzie: Tomasz Bornsztajn, Bogusław Pyzocha, Inka Wieczeńska i Robert Żurakowski, pragną zwrócić uwagę na znaczenie działalności społecznych organizacji, które bezinteresownie dbają o te cenne miejsca. Dzięki ich pracy zabytkowe cerkwie, które w przeszłości służyły greckokatolickiej społeczności, dziś wciąż istnieją i są chronione przed niszczeniem.

reklama

Muzyczna strona przedsięwzięcia jest w rękach wybitnego artysty – Józefa Skrzeka. Skrzek, znany zarówno z zespołu Breakout, jak i jako założyciel grupy SBB, pioniera polskiego rocka progresywnego, przygotował program inspirowany poezją Jerzego Harasymowicza, bieszczadzkiego poety i twórcy. Wiersze Harasymowicza zostaną wykonane przez chór Cantanti z Warszawy, pod kierunkiem Michała Sergiusza Mierzejewskiego, co nada wydarzeniu unikalnego charakteru.

Koncerty odbędą się w trzech cerkwiach:

reklama

5 października (sobota) o godzinie 17:00 w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Baligrodzie, która pochodzi z 1829 roku,

6 października (niedziela) o godzinie 15:00 w cerkwi św. Michała Archanioła w Bystrem koło Czarnej, zbudowanej w 1902 roku,

7 października (poniedziałek) o godzinie 15:00 w cerkwi św. Męczennicy Paraskewii w Łopience, jednej z najstarszych, pochodzącej z I połowy XIX wieku.

reklama

Każda z tych cerkwi, poza swoim wyjątkowym urokiem, łączy w sobie bogatą historię i sakralną wartość, będąc miejscem, gdzie tradycja greckokatolicka pozostawiła trwały ślad. Obecnie są one wykorzystywane do celów liturgicznych tylko okazjonalnie, a ich opiekę przejęły lokalne organizacje społeczne. W Baligrodzie odpowiedzialność za cerkiew spoczywa na Fundacji ICONART.PL, która kontynuuje działania Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie. W Bystrem zabytkiem opiekuje się Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki, natomiast cerkiew w Łopience pod swoją pieczą ma Towarzystwo Karpackie. Wszyscy ci społecznicy wykonują nieocenioną pracę, chroniąc te obiekty przed zniszczeniem i zapomnieniem.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama