reklama

„Jesienią góry są najszczersze”. Dzień Bieszczadzki w stolicy województwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

„Jesienią góry są najszczersze”. Dzień Bieszczadzki w stolicy województwa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

Dzień Bieszczadzki w stolicy województwa | foto Bartosz Leja

Udostępnij na:
Facebook
ImprezyPo raz kolejny miłośnicy Bieszczadów spotkają się w stolicy województwa. Przed nami VIII edycja Dnia Bieszczadzkiego w Rzeszowie – wyjątkowe spotkanie z kulturą, sztuką i ludźmi Bieszczadów, które odbędzie się już 9 listopada. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem jest częścią cyklu „Bieszczadzkie Cztery Pory Roku”, który przybliża piękno i tradycje tego regionu mieszkańcom Podkarpacia.
reklama

Wydarzenie odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza przy ulicy Akademickiej 8. Dzień Bieszczadzki rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 23:30, dając uczestnikom aż dwanaście godzin pełnych atrakcji, rozmów i spotkań. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, co sprawia, że każdy zainteresowany, zarówno mieszkańcy Rzeszowa, jak i odwiedzający stolicę województwa, mogą bez przeszkód wziąć udział w święcie Bieszczadów.

Bogaty program artystyczny

Jak co roku, Dzień Bieszczadzki oferuje szeroką gamę występów artystycznych. Na scenie wystąpią zespoły i artyści z Podkarpacia i Bieszczadów, znani z pasji do bieszczadzkiego folkloru i stylu życia, wśród nich między innymi „Grzane Wino”, „Żmije”, eMPe50, Ballabard, Mariusz Dziob, Piotr „Rogalik” Rogala, Paweł Lewandowski, Jerzy Krupa, Szymon Zieliński, Tomek Motyka, Patryk Paśko, Tomasz Masza Witek, Piotr Drożdż i wielu innych. Koncerty stanowią trzon Dnia Bieszczadzkiego i odzwierciedlają charakter regionu, gdzie muzyka i śpiew towarzyszą mieszkańcom od pokoleń.

reklama

Jarmark rękodzieła i warsztaty

Ważnym elementem wydarzenia będzie jarmark rękodzieła, na którym będzie można zakupić oryginalne wyroby artystów i rzemieślników z Bieszczadów. Znajdą się tam produkty inspirowane naturą oraz tradycją regionu – od wyrobów z drewna, przez ceramikę, po lokalnie wykonane ozdoby i tkaniny. Na miejscu będzie można również wziąć udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez uznanych artystów, takich jak Krzysztof Koziołkiewicz i Tosia Tomczuk. Warsztaty te dają uczestnikom możliwość zetknięcia się z technikami tradycyjnymi i odkrycia tajników sztuki ludowej. Wśród ekspozycji znajdą się także wystawy fotograficzne, które oddadzą piękno dzikiej przyrody Bieszczadów oraz codzienne życie ich mieszkańców.

reklama

Podczas Dnia Bieszczadzkiego na uczestników czekają także smaki regionalne. Bieszczadzkie potrawy, przygotowane według tradycyjnych przepisów, pozwolą skosztować autentycznych smaków. Kulinaria to nieodłączny element kultury, a smaki Bieszczadów przyciągają swoim prostym, ale wyjątkowym charakterem.

reklama

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, w tym animacji oraz pokazów iluzji Karo Magic. Dla bardziej ciekawskich będzie okazja do zobaczenia jachtu żaglowego oraz zapoznania się z nowoczesnymi wynalazkami studentów i naukowców Politechniki Rzeszowskiej. To wyjątkowa okazja, by połączyć tradycję z nowoczesnością w jednym miejscu i w jednym czasie.

Wsparcie dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi

Tegoroczna edycja Dnia Bieszczadzkiego zyskała dodatkowy wymiar – inicjatywę pomocy dla mieszkańców Lądka-Zdroju, dotkniętych tegoroczną powodzią. „Podkarpacie i Bieszczady wspierają Lądek-Zdrój. Łączą nas góry!” – to przesłanie towarzyszy wydarzeniu, przypominając o solidarności i wzajemnym wsparciu społeczności górskich. Organizatorzy mają nadzieję, że wspólna inicjatywa przyczyni się do poprawy sytuacji poszkodowanych i pomoże w odbudowie ich domów oraz lokalnej infrastruktury.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama