Reklama

Reklama

Opowieść o cerkwii w Łopience [FOTO]

Opublikowano: 10 stycznia 2021 12:30
Autor: Asia Paś/JC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

bieszczadzkie-opowiesci Jędruś Ciupaga przedstawia zarys historii o cerkwii w Łopience

Reklama

Cerkiew greckokatolicka pw. św.Paraskewii została zbudowana w 1757 r. W połowie XIX w. wzniesiono nową cerkiew. Inicjatorem budowy był miejscowy ksiądz Andrzej Ławrowski (1811-1857), którego po śmierci pochowano w pobliżu cerkwi w krypcie pod  kaplicą  grobową.

W Łopience odbywały się do  II wojny światowej największe w regionie odpusty. Już  w 1757  r.Strzeleccy,  herbu  Jastrzębiec ufundowali murowaną cerkiew parafialną pw. św. Paraskewii, w której umieszczono słynącą łaskamki ionę  Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ostatni  odpust  w  Łopience  odbył  się  w  1943  r.

Proces niszczenia cerkwi przyśpieszyli pasterze, którzy  w  jej  murach  trzymali  owce  i bydło. Wkrótce cerkiew została skazana na zagładę. W propozycjach z 1978 r. Wydziału Kultury i Sztuki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  w  Krośnie,  dotyczących  niezagospodarowanych  obiektów  pocerkiewnych, zapisano: dokonanie rozbiórki, a uzyskany kamień przeznaczyć na remont dróg leśnych.

Nadzieja na   uratowanie  cerkwi pojawiła się w 1982 r. Akdemicki Klub Turystyczny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego założył w dolinie Łopienki bazę turystyczną. Ich sojusznikiem stało się Towarzystwo Opieki nad   Zabytkami   Sztuki   Cerkiewnej.   

W   1992   r.   na   wyremontowanych   murach zrekonstruowano więźbę dachową, zgodnie z dawnym wyglądem cerkwi, a w 1993 r. położono blachę. Ogromny wklad  w odbudowę cerkwi miał Pan Zbigniew Kaszuba. Dziś cerkiew w Łopience jest obiektem licznych  odwiedzin pątników z całego swiata. Wróciły też odpusty.

Cerkiew w Łopience odrodziła się jak Feniks z popiołów.

Z bieszczadzkim pozdrowieniem Jędruś Ciupaga

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.