Historia miasta sięga początków XVI wieku i panowania Jana Olbrachta. Ustrzyki zwane wówczas Ustryk zamieszkiwała wielokulturowa ludność. Choć okres wojenny zburzył dawniej panujący ład to wieś rozrosła się w piękne górskie miasteczko.
Historia Ustrzyk Dolnych
Powstanie Ustrzyk Dolnych datowane jest na II połowę XV wieku. Miejscowość po raz pierwszy lokowano na prawie wołoskim za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka w 1496 roku. W początkach XV wieku osada została przekazana Iwonii Janczowiczowi Unichowskiemu, rodowodowi pochodzącemu z Siedmiogrodu, jako nagroda za jego zasługi podczas wojny bukowińskiej z Mołdawią. W 1509 roku, za panowania króla Zygmunta I Starego, ponownie potwierdzono status wsi Ustryk. Nazwa osady pochodziła od wołoskiego słowa „ustrik” oznaczającego miejsce zbiegu rzek i potoków. Społeczność osadnicza nie tylko składała się z mieszkańców z Węgier, ale także z ludności z ruskich wsi i wołoskich pasterzy, którzy szukali tu bezpiecznego schronienia. Ponadto do Ustrzyk przybyli również Polacy i Niemcy. Położenie osady na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących do Krosna, Sambora oraz na Węgry było kluczowe dla rozwoju tego regionu.W roku 1727 król August II Mocny nadał Ustrzykom prawa miejskie, w czasie gdy największą grupę mieszkańców stanowili żydowscy kupcy. Do 1772 roku obszar ten wchodził w skład województwa ruskiego. Sytuacja uległa zmianie w wyniku I rozbioru Polski, gdy Ustrzyki Dolne dostały się pod panowanie austriackie. Dotychczas dynamicznie rozwijające się miasto zaczęło wówczas doświadczać regresu gospodarczego.
Odrodzenie ośrodka miejskiego nadeszło wraz z falą XIX-wiecznych przemian, które obejmowały całą Europę. W 1872 roku wybudowano strategiczną linię kolejową z Budapesztu do Twierdzy Przemyśl i Lwowa, a rok później do Krosna i Jasła, co stanowiło istotny impuls dla rozwoju regionu. Powstały prosperujące tartaki parowe, wzrosła liczba obiektów sakralnych, w tym cerkiew greckokatolicka i kościół rzymskokatolicki, oraz szkoły. Pod koniec XIX wieku ropa naftowa stała się istotnym czynnikiem przemysłowym, a w latach 1900-1928 działały tu dwie rafinerie, co jeszcze bardziej ugruntowało pozycję Ustrzyk jako ważnego ośrodka przemysłowego.
W czasie I wojny światowej przez Ustrzyki Dolne przechodziły obce armie: oddziały carskie oraz austro-węgierskie. W okresie międzywojennym w pobliskiej wsi Ustjanowa Górna działała szkoła szybowcowa oraz jedno z największych w Europie szybowisk, co wprowadziło region na mapę lotnictwa. W wyniku wybuchu II wojny światowej miasto znalazło się pod okupacją sowiecką, a w latach 1941–1944 przeszło pod władzę niemiecką. W ciągu dwóch lat Niemcy doprowadzili do eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej. Falę cierpienia i śmierci przyniósł również konflikt polsko-ukraiński.
Po II wojnie światowej Ustrzyki Dolne i okoliczne obszary zostały włączone do ZSRR. Jednak w 1951 roku, w ramach wymiany terenów przygranicznych, miasto wróciło do Polski. Proces ten, niestety, wiązał się z przesiedleniem mieszkańców. Dotychczasową społeczność wysiedlono na wschód, a na ich miejsce przybyła ludność zza Buga. W rezultacie odzyskanych terenów utworzono powiat z siedzibą w Ustrzykach Dolnych, co stanowiło istotny krok w odbudowie i ustabilizowaniu regionu po burzliwych wydarzeniach wojennych.
źródło: visitustrzyki.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.