reklama
reklama

Niby od caratu, a tak naprawdę od pastwiska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

Niby od caratu, a tak naprawdę od pastwiska - Zdjęcie główne

Niby od caratu, a tak naprawdę od pastwiska | foto Marek Zielonka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dziejeCaryńskie to urokliwa osada położona w sercu Bieszczad, w województwie podkarpackim, której historia kryje fascynujące opowieści o korzeniach i kulturze tego regionu. Miejsce to od dawna przyciągało ludzi swoim malowniczym położeniem w dolinie potoku Caryński, którego spokojne wody od wieków stanowiły naturalną oś życia okolicznych mieszkańców.
reklama

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają czasów, gdy tereny te należały do dawnych wołosko-rumuńskich pasterzy, którzy przybyli z południowych terenów Karpat. To od nich właśnie pochodzi nazwa Caryńskie, wywodząca się od rumuńskiego słowa "carina", oznaczającego pole uprawne. To słowo przetrwało w nazwie osady jako świadectwo dawnej działalności rolniczej i pasterskiej, która była podstawą życia lokalnej społeczności.

Początkowo Caryńskie było częścią większej osady Dwernik, z którego mieszkańcy zagospodarowali ten teren, tworząc niewielką, lecz prężnie rozwijającą się społeczność. Zabudowania ulokowały się po obu stronach potoku Caryński, rozciągając się aż do miejsca zwanego Przysłup, będącego jednym z naturalnych punktów rozgraniczenia terenów. W górnej części doliny, w okolicach zlewni potoku Bystry, znajdowało się kilka kolejnych domostw, świadczących o rozbudowie osady na przestrzeni lat.

reklama

W ciągu wieków Caryńskie przeszło wiele zmian, ale nazwa, która wyrosła z rumuńskich korzeni, do dziś przypomina o wielokulturowym dziedzictwie tego regionu i o żywotności tradycji pasterskich oraz rolniczych. To miejsce, choć niewielkie, jest ważnym elementem bieszczadzkiego krajobrazu i historii, a jego nazwa stanowi nie tylko etymologiczne świadectwo przeszłości, lecz także symbol trwałości i związku ludzi z tym unikalnym zakątkiem Polski.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo