Myczków ma swoje korzenie w XVI wieku, a pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1580 roku. Od samego początku była to miejscowość wielowyznaniowa, zamieszkiwana przez katolików obrządku rzymskiego, grekokatolików oraz niewielką społeczność żydowską. Na przełomie XIX i XX wieku w Myczkowie powstały dwa kościoły, które dziś stoją obok siebie. Pierwszy, wybudowany w 1899 roku z inicjatywy Jana Nepomucena Wita Zatorskiego, właściciela miejscowego majątku, początkowo pełnił funkcję cerkwi greckokatolickiej. Jednak różnice wyznaniowe oraz potrzeby lokalnej społeczności rzymskokatolickiej skłoniły fundatora do wzniesienia w 1901 roku kolejnej świątyni – kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Burzliwe losy cerkwi w XX wieku
Obie świątynie funkcjonowały równolegle aż do czasu powojennych wysiedleń ludności ukraińskiej w ramach Akcji „Wisła”. W wyniku tych wydarzeń grekokatolicy zostali zmuszeni do opuszczenia Bieszczadów, a cerkiew zamknięto. Budynek popadł w ruinę, a przez pewien czas pełnił funkcję magazynu.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Los cerkwi wydawał się przesądzony – władze planowały jej rozbiórkę. Jednak dzięki determinacji biskupa Ignacego Tokarczuka, księdza Wiktora Obrockiego oraz mieszkańców Myczkowa, świątynia została ocalona. W 1977 roku przywrócono ją do celów religijnych, rozpoczynając długotrwały proces remontu.
Nowe życie cerkwi i jej współczesna funkcja
Po gruntownej renowacji dawną cerkiew, większą od sąsiedniego kościoła, ponownie poświęcono. W sierpniu 1981 roku erygowano tu parafię pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wnętrze kościoła zyskało nowe wyposażenie, a w 1986 roku polichromię wykonał Stanisław Zima z Lubatowej. Dziś to właśnie w tej świątyni odbywają się regularne nabożeństwa. Jak czytamy na stronie internetowej Parafii Myczków (myczkow.przemyska.pl). Sąsiedni, mniejszy kościółek, służy jako kaplica pogrzebowa i miejsce odprawiania mszy świętej odpustowej oraz części liturgii Triduum Paschalnego.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Pomiędzy dwoma kościołami w 1999 roku wybudowano murowaną dzwonnicę, zaprojektowaną przez Józefa Kruka z Leska. Na jej szczycie zawieszono cztery dzwony, w tym jeden historyczny, pochodzący z dawnej cerkwi. Trzy pozostałe dzwony zostały odlane w renomowanej Odlewni Dzwonów J. Felczyńskiego w Przemyślu.
Dzwonnica stanowi nie tylko funkcjonalny element wyposażenia parafii, ale również symboliczny pomost łączący historię dwóch sąsiadujących świątyń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.