reklama
reklama

Niezwykłe odkrycia w Bieszczadach. Sztylet, średniowieczny puginał i mosiężny pierścień

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Artur Hejnar 

Niezwykłe odkrycia w Bieszczadach. Sztylet, średniowieczny puginał i mosiężny pierścień - Zdjęcie główne

Mosiężny pierścień | foto Artur Hejnar 

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostkiCzłonkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Galicja” dokonali niezwykłego odkrycia na terenie lasów Nadleśnictwa Baligród, odnajdując sztylet z brązu, średniowieczny puginał oraz duży mosiężny pierścień. Te cenne artefakty historyczne zostały przekazane do Muzeum Historycznego w Sanoku.
reklama

Od kilku lat członkowie Stowarzyszenia „Galicja” prowadzą poszukiwania na terenach Nadleśnictwa Baligród, w rejonach walk z I wojny światowej. W wyniku ich działań powstaje między innymi cmentarz żołnierski na górze Manyłowa, gdzie spoczywają szczątki poległych w ciężkiej bitwie zimą 1915 roku.

- Okazuje się jednak, że bieszczadzkie lasy kryją o wiele bogatszą historię sprzed wieków – zaznacza Artur Hejnar z SHE „Galicja”. – Podczas majowego zlotu naszego stowarzyszenia sztylet z brązu został odnaleziony przez Tomasza Pyko. Na pierwszy rzut oka znalezisko było dla nas dużym zaskoczeniem. Ponieważ w tych pracach uczestniczył też archeolog Mirosław Mazurek, wstępnie wskazał on na historyczną wartość znaleziska, poddanego później szczegółowym badaniom. Z kolei puginał odnalazł Piotr Chmiel, w trakcie poszukiwań na terenie leśnictwa Rabe, okazał się być przedmiotem pamiętającym średniowiecze, tak jak wcześniej odnalezione w tej okolicy grot włóczni i toporek. Trzeci przedmiot to duży zdobiony mosiężny pierścień, który pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Odnalazł go Hubert Telesz.  Cieszy nas fakt, że ciągle możemy odkrywać bieszczadzką historię i poprzez artefakty sprzed wieków wzbogacać wiedzę o pradziejach tych wspaniałych przyrodniczo terenów – dodaje Artur Hejnar. 

Sztylet z brązu/fot.Artur Hejnar 

25 czerwca 2024 roku w Muzeum Historycznym w Sanoku odbyła się uroczystość przekazania zabytków archeologicznych dr. Piotrowi Kotowiczowi, archeologowi z tej instytucji. W wydarzeniu uczestniczyli również archeolodzy Anna Okoniewska z Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krośnie oraz Mirosław Mazurek. Przeprowadzono także wizję terenową w miejscach odkryć tych zabytków.

Średniowieczny puginał/fot. Artur Hejnar 

To kolejne artefakty odnalezione i przekazane do Muzeum Historycznego w Sanoku przez współpracujących z leśnikami członków Stowarzyszenia „Galicja”. Znaleziska te potwierdzają, że Bieszczady tętniły życiem nie tylko setki, ale nawet i tysiące lat temu.

Tuż po znalezieniu sztyletu/fot. Artur Hejnar 

Tekst: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Artur Hejnar 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama