Zamek Królewski, a właściwie Zespół Zamkowy został zbudowany na wzgórzu w miejscu dawnego ruskiego grodu. Rozpościera się z niego przepiękny widok na panoramę okolicy i przepływający u podnóża zamku San.
Zamek Królewski to jedna z głównych atrakcji miasta
Pierwotnie, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego był to zamek wybudowany w stylu gotyckim jednak z nakazu Bony Sforzy , w latach 1523 - 1548 zamek został przebudowany na styl renesansowy. Zamek w Sanoku stanowił ważny i strategiczny punkt na pograniczu polsko-rusko-węgierskim.W zamku przebywali m.in. Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, którego wesele z trzecią żoną odbyło się właśnie na tym zamku 2 maja 1417 r. Po 1434 r. rezydowała tu przez wdowieńskie lata, czwarta żona Władysława Jagiełły - Zofia, której gościem w 1440 r. był kardynał Zbigniew Oleśnicki.
W latach 1523 - 1548 z polecenia królowej Bony, zamek w Sanoku zostaje ponownie rozbudowany. Lata 1555 - 1556 to czas, kiedy w zamku przebywa siostra króla Zygmunta Augusta - węgierska królowa Izabela Jagiellonka, wdowa po Janie Zapolyi.
Kolejny raz zamek rozbudowano w XVII i XIX wieku. Wówczas powiększono go o rozebrane później skrzydło południowe i północne. Podczas zaboru austriackiego wyburzono wszystkie budynki poza (zmienioną remontami i przebudowami) główną budowla zamkową.
Zamek w czasach swojej świetności był okazałą rezydencją. Funkcjonował tu cały zespół zamkowy z zapleczem gospodarczym. Stajnie, wozownia, zbrojownia, pomieszczenia mieszkalne dla służby, kuchnia, łaźnia, piekarnia i browar. Zachowana do dzisiaj studnia powstała w połowie XVI wieku.
Gruntowny remont zamku został przeprowadzony w latach 90. XX w.
Zamek w Sanoku jak sprzed lat
Dzięki dobrze zachowanemu inwentarzowi, prowadzone w latach 90. XX wieku prace budowlano - konserwatorskie pozwoliły w dużym stopniu odtworzyć wygląd głównej budowli z 1558 r. W praktycznie niezmienionym stanie zachowały się piwnice, do których prowadziły schodki z dziedzińca. Podczas remontu częściowo przywrócono dawny układ komnat, renesansową kamieniarkę portali i okien, zrekonstruowano drewniane stropy, a na posadzce ułożono cegłę - jak wynikało z opisu inwentarzowego.Dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, w latach 2010 - 2011, odbudowano południowe skrzydło , w którym została urządzona galeria niezwykłego artysty - Zdzisława Beksińskiego.
Lata 2012 - 2013, ponownie dzięki środkom z UE udało się przeprowadzić prace rewitalizujące wzgórze zamkowe. Dziedziniec wyłożono kostką granitową, urządOd zono ogrody, zrekonstruowano schody zamkowe i balkon, a na pozostałościach średniowiecznej wieży z czasów Kazimierza Wielkiego wybudowano taras widokowy. Rozciąga się z niego urokliwa panorama na Góry Słonne i położone u ich podnóża Muzeum Budownictwa Ludowego.
Stałe wystawy w Sanockim Zamku Królewskim:
- Galeria Zdzisława Beksińskiego
- Kolekcja Ikon – Sztuka cerkiewna XV – XIX w.
- Sztuka Sakralna
- Portret XVII - XIX w.
- Sztuka współczesna
- Zbrojownia i schron obserwacyjny
- Archeologia
- Galeria Mariana Kruczka
- Ceramika Pokucka
Przy okazji zwiedzania zamku polecamy spacer na znajdujący się w pobliżu niezwykle urokliwy sanocki rynek.
Sanok, ul. Zamkowa 2
Fot. T. Pawęzka
[Best_Wordpress_Gallery id=u002295u0022 gal_title=u0022Muzeum Historyczne w Sanokuu0022]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.