Dziś zapraszamy na sentymentalną podróż w Bieszczady do miejsc, z których być może większość znacie, ale które zawsze warto odkrywać na nowo. A wszystko to, dzięki sanockiemu artyście ARKADIUSZOWI ANDREJKOWOWI, autorowi projektu „Cichy Memoriał”.
Projekt z 2017 roku, zaowocował niezwykłymi obrazami, jakie artysta namalował na blisko siedemdziesięciu wiejskich domach i stodołach, głównie w Bieszczadach. Jedni nazywają je deskalami, inni drewnalami, a jeszcze inni pozostają wierni nazwie: murale. Czy warto udać się bieszczadzkim szlakiem dzieł Arkadiusza Andrejkowa?
Cichy Memoriał
Bezwzględnie warto! Wpadli na to fachowcy od promocji z Wydawnictwa Turystycznego COMPASS, którzy, zauroczeni pięknem i klimatem dzieł sanockigo artysty, w 2020 roku opracowali i wydali „Cichy Memoriał – Mapa Murali Bieszczadzkich Arkadiusza Andrejkowa”. To jedyna taka mapa na rynku, prezentująca cieszące się niezwykłym uznaniem murale sanoczanina. Na mapie przedstawiono lokalizację 35 prac, podając ich adresy, współrzędne GPS, krótkie opisy i fotografie.
Bieszczadzkie murale Arkadiusza Andrejkowa
A wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy to Arkadiusz Andrejkow wpadł na genialny pomysł utrwalania na wiejskich domach i zabudowaniach gospodarczych przemijających scen z życia miejscowych społeczności, a także zatrzymania w pamięci ludzi. – Czyniąc to, chcę zatrzymać w pamięci tamte czasy i tamtych ludzi. Dzięki moim muralom, nieżyjący przodkowie tych ziem wracają i to ma ogromną wartość. Są to bowiem znaki pamięci zaświadczające o życiu zwykłych ludzi – mówi A. Andrejkow. Stworzone przez niego obrazy, wtopione w wiejską przestrzeń, spodobały się miejscowej ludności. Wysyłają do niego fotografie, a także zdjęcia zabudowań, które - ich zdaniem - nadawałyby się na drewnal. Decyzję w sprawie wyboru podejmuje sam, po czym pozostaje już tylko do uzgodnienia termin przyjazdu.
Wizualne kroniki w Bieszczadach
Od siedmiu lat artysta rozwija swój „Cichy Memoriał”, wzorując się na starych fotografiach. To dzieło z roku na rok się rozwija. Najbardziej kwitnie w Bieszczadach, ale także na Podlasiu, w którym artysta już zdążył się zakochać. Z wzajemnością zresztą. Dobrze się zatem stało, że znaleźli się ludzie, którzy szybko odkryli, iż obrazy Andrejkowa, które tworzy na wiejskich domach i stodołach, mogą stanowić wyjątkową atrakcję turystyczną. Mapa Compassu jest tego doskonałym przykładem. Dlatego, jeżeli wybieracie się w Bieszczady, zaglądnijcie w nią i spróbujcie tak zaplanować trasę ich zwiedzania, aby zahaczała o miejsca, w których powstały te niezwykłe dzieła. A może zaplanujecie wypad w Bieszczady, którego celem będzie wyłącznie „szlak muralowy (drewnalowy) Andrejkowa? To może być naprawdę ekscytujące!
Arkadiusz Andrejkow. Ambasador sztuki i pamięci
Arkadiusz Andrejkow przy pracy/fot. fb Arkadiusza Andrejkowa
ARKADIUSZ ANDREJKOW, urodzony 9 maja 1985 roku w Sanoku, absolwent sanockiej PWSZ oraz wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki. Uprawia malarstwo, darząc największą pasją street art. I graffiti. W 2017 r. rozpoczął projekt „Cichy Memoriał”, który realizuje do dnia dzisiejszego. To właśnie ten projekt sprawił, że w 2022 roku został laureatem IX edycji konkursu „Ambasador Wschodu”. Był ambasadorem Podkarpacia na Expo 2022 w Dubaju. W 2024 roku za zasługi w pielęgnowaniu pamięci oraz dokumentowaniu prawdy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Jest laureatem konkursu „Nieprzeciętni 2020”, organizowanym przez Polskie Radio. Swą sztuką udowadnia, że przestrzeń publiczna może być estetyczna, a do tego mieć cechy edukacyjne.
Z okazji urodzin Artyście składamy najlepsze życzenia!
Mapa murali w Bieszczadach i okolicy/strona A. Andrejkowa
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.