Jak napisano na stronie internetowej Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, lasy te "stanowią znakomity przykład stosunkowo nienaruszonych, złożonych lasów strefy umiarkowanej i wykazują szerokie spektrum kompleksowych wzorców ekologicznych i procesów czystych i mieszanych drzewostanów buka europejskiego w różnych warunkach środowiskowych".

Prastara buczyna
Lasy o charakterze pierwotnym stwierdzono wyłącznie w najbardziej niedostępnych miejscach Bieszczadzkiego Parku.Przyrodę Karpat Wschodnich reprezentuje Bieszczadzki Park Narodowy, utworzony 4 sierpnia 1973 r. Zajmuje on powierzchnię niemal 30 tys. ha i obejmuje ochroną najcenniejsze fragmenty przyrody obszaru polskich Karpat Wschodnich.

Zobacz również: Cerkiew w Smolniku - światowe dziedzictwo UNESCO
Rezerwaty bukowe z Bieszczadzkiego Parku Narodowego mają łączną powierzchnię blisko 3300 ha i stanowią 11% powierzchni BdPN. Znajdują się one w Paśmie Granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka. A także w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki. Poza obszarem Parku pozostały niewielkie fragmenty lasów, które można by określić mianem pierwotnych. Są to przede wszystkim tereny między Rabią Skałą, a Strybem.

stanowią znakomity przykład stosunkowo nienaruszonych, złożonych lasów strefy umiarkowanej i wykazują szerokie spektrum kompleksowych wzorców ekologicznych i procesów czystych i mieszanych drzewostanów buka europejskiego w różnych warunkach środowiskowych
Korzyści i konsekwencje wpisu na listę UNECO
Uzyskanie marki światowego dziedzictwa może przyczynić się do zwiększenia zainteresowana miejscem ze strony zagranicznych turystów. Tak było w przypadku lasów bukowych na Słowacji i na Ukrainie.

Ciekawostka: Karpackie lasy pierwotne znalazły się na tej samej liście co m.in. Wielka Rafa Koralowa w Australii, Park Wulkanów na Hawajach, Park Narodowy Yellowstone oraz dotąd jedyna w Polsce Puszcza Białowieska.
[Best_Wordpress_Gallery id="328" gal_title="Bieszczadzkie buki"]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.