reklama

Piękna cerkiew w Równi [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady w obiektywie Cerkiew w Równi jest jedną z wielu cerkwii na bieszczadzkim szlaku. Wszystkie warto zobaczyć.

Cerkiew w Równi powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Jako świątynia greckokatolicka funkcjonowała do 1951, kiedy ukraińscy mieszkańcy wsi zostali z niej wysiedleni. W następnych latach porzucona świątynia była wykorzystywana jako magazyn.

Mimo tego w latach 60. XX wieku duża część jej wyposażenia była jeszcze w dobrym stanie, toteż obiekt został wpisany na listę zabytków, a zachowane w nim: ikonostas z XVII w., cztery ikony powstałe w następnym stuleciu oraz siedem chorągwi procesyjnych trafiły do muzeum w Łańcucie.

Cerkiew w Równi zbudowana jest w typie bojkowskim. Jest trójdzielna, z wyróżniającą się wysokością i szerokością nawą. Wszystkie części obiektu nakryte są sferycznymi kopułami różnych rozmiarów. Całość otacza okap, okna w cerkwi są prostokątne, zaś kopuły wieńczą kute krzyże.

Ciekawostką jest drewniany krzyż przywieziony z klasztoru w Zbarażu.Pomimo badań nie udało ustalić  daty jego powstania. Drewniana cerkiew pw. Opieki MB obecnie  pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. W nawie głównej  na ścianie wisi obraz patronki kościoła MB Dobrej Opieki. 

Na cmentarzu obok zachowało się kilka nagrobków greckokatolickich, między innymi charakterystyczny żelazny krzyż. Wnętrze kościoła ma wystrój katolicki, w niedzielę odbywa się tu msza święta o g. 10.30.

Planując swoje wędrówki po Bieszczadach warto odwiedzić Równię .Przy odrobinie szczęścia można spotkać pana, który  opiekuje się cerkwią. Jest on skarbnicą wiedzy i odkryje przed wami inne tajemnice cerkwi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE