Reklama

Reklama

Piękna cerkiew w Równi [FOTO]

Opublikowano: 4 listopada 2020 16:04
Autor: Asia Paś

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

bieszczady-w-obiektywie Cerkiew w Równi jest jedną z wielu cerkwii na bieszczadzkim szlaku. Wszystkie warto zobaczyć.

Reklama

Cerkiew w Równi powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Jako świątynia greckokatolicka funkcjonowała do 1951, kiedy ukraińscy mieszkańcy wsi zostali z niej wysiedleni. W następnych latach porzucona świątynia była wykorzystywana jako magazyn.

Mimo tego w latach 60. XX wieku duża część jej wyposażenia była jeszcze w dobrym stanie, toteż obiekt został wpisany na listę zabytków, a zachowane w nim: ikonostas z XVII w., cztery ikony powstałe w następnym stuleciu oraz siedem chorągwi procesyjnych trafiły do muzeum w Łańcucie.

Cerkiew w Równi zbudowana jest w typie bojkowskim. Jest trójdzielna, z wyróżniającą się wysokością i szerokością nawą. Wszystkie części obiektu nakryte są sferycznymi kopułami różnych rozmiarów. Całość otacza okap, okna w cerkwi są prostokątne, zaś kopuły wieńczą kute krzyże.

Ciekawostką jest drewniany krzyż przywieziony z klasztoru w Zbarażu.Pomimo badań nie udało ustalić  daty jego powstania. Drewniana cerkiew pw. Opieki MB obecnie  pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. W nawie głównej  na ścianie wisi obraz patronki kościoła MB Dobrej Opieki. 

Na cmentarzu obok zachowało się kilka nagrobków greckokatolickich, między innymi charakterystyczny żelazny krzyż. Wnętrze kościoła ma wystrój katolicki, w niedzielę odbywa się tu msza święta o g. 10.30.

Planując swoje wędrówki po Bieszczadach warto odwiedzić Równię .Przy odrobinie szczęścia można spotkać pana, który  opiekuje się cerkwią. Jest on skarbnicą wiedzy i odkryje przed wami inne tajemnice cerkwi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.