Centralnym punktem Baligrodu jest dzisiaj rynek, na którym znajduje się kilka ławek, alejki, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, plac zabaw oraz pomnik w postaci autentycznego czołgu, który zastąpił umieszczony tu wcześniej czołg T-70. Pojazd był w 1944 był używany przez Armię Czerwoną do działań zwiadowczych oraz brał udział w walkach z UPA. T-70 to ostatnim zachowanym czołg tego typu w Polsce. W 1975 roku został przetransportowany do Poznania, po czym go wyremontowano i przekazano do Muzeum Broni Pancernej.
Będąc w Baligrodzie warto zobaczyć Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej datowaną na 1829 rok, choć historia mówi o jeszcze starszej świątyni drewnianej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1761 roku, która niestety nie zachowała się do dziś. Na tym obszarze znajduje się również kirkut, czyli cmentarz żydowski na którym najstarsze nagrobki (macewy) są datowane na 1716 rok. Jednym z nich jest rzadko spotykany nagrobek tumbowy. Dodatkowym interesującym zabytkiem jest kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół ten został zbudowany dzięki lokalnym parafianom, księdzu Sulikowskiemu i Teresie Weissenwolf. Jest to murowany obiekt, zorientowany w odpowiednim kierunku, wyposażony w dwie zakrystie od północy i południa.
Przebywając na tym terenie warto wybrać się także na szlak spacerowy liczący około 6 kilometrów długości – przewidywany czas przejścia to 2,5 godziny, w zależności od tempa. Trasa oznakowana jest żółto-białymi kwadratami, kolory oddzielone po przekątnej, a oznakowanie na całej ścieżce jest dobre. Trasa prowadzi przez odkryty teren. Następnie docieramy do Trzech Krzyży ustawionych na punkcie widokowym z piękną panoramą na Baligród. Trzy Krzyże znajdują się na wzgórzu, które bierze nazwę właśnie od nich. Dalej szlak żółty prowadzi do Kiczery Baligrodzkiej – tutaj najpierw mamy teren zalesiony, a następnie łąki, skąd rozciąga się widok na środkową część Baligrodu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.