reklama

Centrum Baligrodu zatrzymane w kadrze. Zobaczcie zdjęcia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady w obiektywieBaligród położony jest w dolinie rzeki Hoczewki, przy Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej, między Leskiem a Cisną. Miejscowość dysponuje licznymi miejscami noclegowymi i stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzenia Bieszczadów. Baligród znany jest jednocześnie osobom kochającym wycieczki górskie oraz miłośnikom historii.
reklama

Centralnym punktem Baligrodu jest dzisiaj rynek, na którym znajduje się kilka ławek, alejki, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, plac zabaw oraz pomnik w postaci autentycznego czołgu, który zastąpił umieszczony tu wcześniej czołg T-70. Pojazd był w 1944 był używany przez Armię Czerwoną do działań zwiadowczych oraz brał udział w walkach z UPA. T-70 to ostatnim zachowanym czołg tego typu w Polsce. W 1975 roku został przetransportowany do Poznania, po czym go wyremontowano i przekazano do Muzeum Broni Pancernej.

Będąc w Baligrodzie warto zobaczyć Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej datowaną na 1829 rok, choć historia mówi o jeszcze starszej świątyni drewnianej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1761 roku, która niestety nie zachowała się do dziś. Na tym obszarze znajduje się również kirkut, czyli cmentarz żydowski na którym najstarsze nagrobki (macewy) są datowane na 1716 rok. Jednym z nich jest rzadko spotykany nagrobek tumbowy. Dodatkowym interesującym zabytkiem jest kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół ten został zbudowany dzięki lokalnym parafianom, księdzu Sulikowskiemu i Teresie Weissenwolf. Jest to murowany obiekt, zorientowany w odpowiednim kierunku, wyposażony w dwie zakrystie od północy i południa.

reklama

Przebywając na tym terenie warto wybrać się także na szlak spacerowy liczący około 6 kilometrów długości – przewidywany czas przejścia to 2,5 godziny, w zależności od tempa. Trasa oznakowana jest żółto-białymi kwadratami, kolory oddzielone po przekątnej, a oznakowanie na całej ścieżce jest dobre. Trasa prowadzi przez odkryty teren. Następnie docieramy do Trzech Krzyży ustawionych na punkcie widokowym z piękną panoramą na Baligród. Trzy Krzyże znajdują się na wzgórzu, które bierze nazwę właśnie od nich. Dalej szlak żółty prowadzi do Kiczery Baligrodzkiej – tutaj najpierw mamy teren zalesiony, a następnie łąki, skąd rozciąga się widok na środkową część Baligrodu.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama