Terka i jej słynna przycerkiewna dzwonnica [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Terka i jej słynna przycerkiewna dzwonnica [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Bieszczady i okolice Terka to nieduża, urokliwa i klimatyczna wieś położona nad Solinką u podnóża Tołsty i Połomy przy drodze łączącej Dołżycę z Bukowcem. Najbardziej charakterystycznym obiektem w Terce jest zabytkowa dzwonnica parawanowa.

W centrum Terki, tuż przy cmentarzu i obok skrzyżowania dróg, stoi bardzo charakterystyczna parawanowa dzwonnica, którą można zobaczyć na wielu zdjęciach z Bieszczadów udostępnianych przez turystów na portalach społecznościowych.

Cerkiew i dzwonnica

Jest to kamienna, zabytkowa XIX dzwonnica przycerkiewna, która cudem ocalała od rozbiórki. Jeden z dwóch dzwonów, wiszących wcześniej na tej dzwonnicy zaginął, drugi użytkowany jest w przykościelnej dzwonnicy. Na terenie cmentarza znajduje się podmurówka zniszczonej cerkwi, wybudowanej w 1911 roku w miejsce drewnianej z 1781 roku. Powstała w 1911 roku murowana cerkiew pw. św. Proroka Eliasza spłonęła, ale została odnowiona w 1922 roku. Opuszczona po II wojnie światowej popadła w ruinę. Rozebrano ją w 1957 roku.

Tragiczna historia Terki

Niestety Terki, jak i wielu innych bieszczadzkich wsi nie ominęła tragiczna powojenna historia. W nocy z 8 na 9 lipca 1946 r. doszło do dramatycznych wydarzeń. Wojska Ochrony Pogranicza dokonały mordu na ponad 30 mieszkańcach narodowości ukraińskiej. Ofiarami w większości były kobiety i dzieci.  

Terka na wytchnienie

Dzisiejsza Terka to wyborne miejsce wypoczynku dla osób stroniących od tłumów. Harmonia, atmosfera i spokój jaki tutaj panuje sprzyja turystom, którzy potrzebują złapania dystansu i odskoczni od życia codziennego. Przez miejscowość przepływa Solinka, a na końcu wsi na niewielkim wzniesieniu znajduje się punkt widokowy, na który można podejść również z dzieckiem w wózku przystosowanym do jazdy w terenie.   

Na miejscu jest sklep, karczma, pstrągownia, kościół, a także sporo miejsc noclegowych w domkach i gospodarstwach agroturystycznych.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy