reklama

Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów w promieniach słońca i mroźnego powietrza. Tak prezentuje się Tarnica zimą [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów w promieniach słońca i mroźnego powietrza. Tak prezentuje się Tarnica zimą [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneTarnica podobnie jak inne wzniesienia górskie w Bieszczadach potrafią zachwycić o każdej porze roku, jednak w zimie, kiedy panują niskie temperatury powietrza, a na niebie utrzymuje się słońce, widoki są niemal bajeczne. Tak było w ostatnich dniach na najwyższym szczycie po polskiej stronie Bieszczadów.
reklama

Bieszczady to dla wielu osób najpiękniejsze góry w Polsce. Szczególnie pięknie prezentują się zimą podczas słonecznej pogody, gdy do zapierających dech w piersi widoków dołącza niesamowity spokój. Bieszczady zachwycają każdego. Sprawiają, że chce się wrócić, aby ponownie wędrować połoninami czy wejść na Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie.

Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Tarnica wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m., jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, znajduje w grupie tak zwanego gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski.

reklama

Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 metrów nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. Od sąsiedniego masywu Krzemienia grzbiet oddzielony jest głęboką Przełęczą Goprowską, natomiast z Szerokim Wierchem łączy się charakterystyczną, ostro wciętą w grzbiet przełęczą o wysokości 1286 m n.p.m, od której pochodzi nazwa góry. Wąski, ostry, nieco wydłużony grzbiet góry, z dwoma wyraźnymi wierzchołkami (1346 i 1339 m n.p.m), wyścielają złomiska skał i zdobią bruzdy naturalnych zagłębień, a także resztki wojennych okopów. Z południowej strony opada w dół wysoka skalna ściana, a niżej rozścielają się wielkie pola kamiennego rumoszu.

reklama

Jakimi szlakami dotrzemy na Tarnicę?

Na Tarnicę dojdziemy rozpoczynając wędrówkę w Wołosatem, Ustrzykach Górnych oraz Mucznem. Najczęściej wybieranym przez turystów szlakiem jest szlak niebieski mający swój początek w Wołosatem. To również jedna z najchętniej odwiedzanych tras w całych Bieszczadach, czego dowodem jest wakacyjne podsumowanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który wskazuje, że w lipcu i sierpniu skorzystało z niej ponad 20 tysięcy osób.

reklama

Wołosate – Tarnica (szlak niebieski)

Przejście tym szlakiem zajmuje średnio 2 godziny (ponad 4 kilometry). Wędrówkę rozpoczynamy obok punktu informacyjno-kasowego. Następnie po kilkunastominutowym marszu docieramy do lasu, skąd rozpoczyna się dość strome podejście. W połowie drogi zlokalizowana jest wiata, będąca doskonałym punktem na przysłowiowe złapanie oddechu. Po przekroczeniu granicy lasu zaczynają wyłaniać nam się na horyzoncie piękne widoki na Szeroki Wierch oraz przełęcz wraz z Tarnicą. Dalsza część szlaku – praktycznie na sam szczyt – prowadzi schodami.

Wołosate – Tarnica (szlak czerwony)

W Wołosatem rozpoczyna się też czerwony szlak, zwany również Głównym Szlakiem Beskidzkim. Jest to zdecydowanie najdłuższa trasa na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Po zakupie biletu kierujemy się według tabliczki w kierunku Przełęczy Bukowskiej/Halicza. Początkowo trasa wiedzie po asfalcie i utwardzonej kamienistej drodze – jest ona mało wymagająca i przez wielu uznawana za niezbyt ciekawą na co wpływ ma brak widoków. Następnie wchodzimy w las i łącznie po 8 kilometrach dochodzimy na Przełęcz Bukowską. Tam znajduje się wiata i szlakowskazy wskazujące dalszą drogę. Będąc w tym miejscu, znajdujemy się zaledwie kilka metrów od granicy z Ukrainą o czym informuje tabliczka z napisem „Granica państwa”, której nie wolno przekraczać.

reklama

Z Przełęczy Bukowskiej kontynuujemy marsz szlakiem czerwonym w kierunku Halicza. Od tej chwili trasa wiedzie pośród polnych kwiatów i traw, a rekompensatom wysiłku są widoki na między innymi na Kińczyk Bukowski i stronę ukraińską. Mijamy kilka skałek na grzbiecie zwanym Berdo i wchodzimy na Rozsypaniec. Dalej schodzimy z wysokości 1280 m n.p.m. na 1235 m n.p.m. i chwilę później musimy pokonać podejście pod Halicz, co zajmuje średnio kilkanaście minut. Z Halicza kierujemy się na Przełęcz Goprowską. Na przełęczy szlak czerwony zbiega się z niebieskim, który w prawo odbija na Bukowe Berdo. Idąc na Tarnicę obieramy kierunek przełęczy pod Tarnicą, nazywaną obecnie Przełęczą Krygowskiego. Stamtąd dojdziemy na najwyższy szczyt.

Ustrzyki Górne – Tarnica (szlak czerwony)

Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych na Tarnicę to wprawdzie nie najkrótsza, ale za to bardzo widokowa trasa. Dystans szlaku to 7 kilometrów, a przejście zajmuje średnio 3,5 godziny.

Muczne – Tarnica (szlak żółty i szlak niebieski)

Wędrówkę na najwyższy szczyt Bieszczadów można rozpocząć również z Mucznego. Szlak początkowo wiedzie przez gęsty, bukowy las i miejscami jest bardzo stromy. Po około godzinie marszu docieramy do skraju lasu. Po wyjściu na połoninę rozpościera się od razu wspaniały, szeroki widok, który towarzyszy niemal do samego końca wycieczki. Z Bukowego Berda kierujemy się dalej na Krzemień, do którego docieramy po około godzinie. Wrażenie robi widok w dół na Przełęcz Goprowską, gdzie wiodą schody oraz ponownie w górę w kierunku Tarnicy.

Tarnica jako dobry punkt widokowy

Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczadów, w pogodne dni można dostrzec: Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną, Świdowiec, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych możemy dostrzec: Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie, Góry Ignis, górę Vlădeasa i Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama