reklama

Miejsce, z którego Bieszczady mamy na wyciągnięcie ręki. To obowiązkowy punkt [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Miejsce, z którego Bieszczady mamy na wyciągnięcie ręki. To obowiązkowy punkt [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

Miejsce, z którego Bieszczady mamy na wyciągnięcie ręki | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneJeśli szukacie pomysłów na wyjątkową wycieczkę po Bieszczadach, mamy dla Was propozycję, której nie można przeoczyć. Punkt widokowy na szybowisku w Bezmiechowej Górnej to jedno z tych miejsc, które zapierają dech w piersiach i pozwalają podziwiać Bieszczady w całej okazałości. Oprócz spektakularnej panoramy, to również miejsce o bogatej historii, nierozerwalnie związanej z polskim szybownictwem.
reklama

Położone w jednym z najpiękniejszych zakątków Podkarpacia, szybowisko w Bezmiechowej Górnej jest nie tylko malowniczym punktem widokowym, ale także miejscem o niezwykle istotnym znaczeniu dla historii polskiego lotnictwa. Założone w latach 30. XX wieku przez Politechnikę Lwowską, przez lata funkcjonowało jako ośrodek szkoleniowy dla szybowników. To właśnie tutaj w 1938 roku Tadeusz Góra dokonał historycznego przelotu szybowcowego na dystansie 577,8 km, co przyniosło mu prestiżowy medal Lilienthala – najwyższe wyróżnienie w tej dziedzinie. W okresie międzywojennym Bezmiechowa była jednym z najważniejszych ośrodków szybownictwa w Europie, a jej renoma sięgała daleko poza granice Polski.

Po II wojnie światowej działalność lotnicza została reaktywowana, jednak w 1951 roku ośrodek zamknięto decyzją władz PRL. Dopiero w latach 90. podjęto starania o jego ponowne uruchomienie, a obecnie funkcjonuje on jako Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej.

reklama

Punkt widokowy, który trzeba zobaczyć

Dziś szybowisko w Bezmiechowej Górnej to nie tylko miejsce dla pasjonatów szybownictwa, ale również jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w regionie. Z jego szczytu roztacza się spektakularna panorama, obejmująca pobliskie domy, lasy, pola, dalej pasma Żukowa i Otrytu, szczyty Stożka i Jawora, Jezioro Solińskie, górną stację kolei gondolowej, wzniesienia Czulni i Gruszki nad Leskiem, a w dalszym planie – przy dobrej przejrzystości powietrza – Tarnicę, Halicz, Smerek, Łopiennik, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską oraz pasmo Wysokiego Działu z Chryszczatą.

reklama

To idealne miejsce na odpoczynek, obserwację przyrody oraz fotografowanie niezwykłych krajobrazów. W sezonie letnim i jesiennym można tu spotkać licznych turystów, którzy przyjeżdżają, by podziwiać między innymi zachody słońca nad Bieszczadami.

Wygodny i dostępny dla każdego dojazd

Jednym z największych atutów tego miejsca jest jego dostępność. W przeciwieństwie do wielu innych punktów widokowych w Bieszczadach, na szybowisko w Bezmiechowej Górnej można dojechać samochodem. Najlepiej dojechać tam od strony Leska. W takim przypadku z drogi krajowej nr 84 należy skręcić na ulicę Stawową (obok Biedronki i stacji paliw Shell) i jechać prosto przez 1,5 kilometra. Po pokonaniu tego dystansu zobaczymy znak podpowiadający nam, że należy skręcić w prawo. Przejeżdżamy przez most i jedziemy cały czas prosto przez 5,5 kilometra przejeżdżając przez Bezmiechową Dolną i Bezmiechową Górną. Po tym odcinku zobaczymy drogowskaz wskazujący, że należy skręcić w lewo. Od tego momentu zaczynamy wjeżdżać coraz wyżej. Szybowisko będziemy mieli cały czas przed sobą.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama