reklama

Kataklizm, który ukształtował piękno. Historia Jeziorek Duszatyńskich

Opublikowano:
Autor:

Kataklizm, który ukształtował piękno. Historia Jeziorek Duszatyńskich - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneW Bieszczadach naturalne jeziora są niespotykane, a jednak w okolicach Duszatyna znajdują się dwa wyjątkowe jeziorka, które mają swoje korzenie w dramatycznych wydarzeniach przyrodniczych.
reklama

Jeziorka Duszatyńskie powstały w wyniku kataklizmu, kiedy to intensywne ulewy spowodowały obsunięcie się zachodniego zbocza Chryszczatej. Ta niezwykła formacja geologiczna stanowi malownicze i unikalne zjawisko w krajobrazie Bieszczad.

To niezwykłe zjawisko wydarzyło się prawdopodobnie w Wigilię rzymskokatolickiej Wielkanocy - 13 kwietnia 1907 roku.

Osunięcie zbocza Chryszczatej miało miejsce po intensywnych opadach deszczu trwających przez dłuższy czas. W rezultacie tego zdarzenia powstało drugie co do wielkości osuwisko ziemne w polskich Karpatach, które, choć ustępuje pod względem rozmiarów, jest rekordzistą jeśli chodzi o objętość.

Osuwisko zablokowało odpływ potoku Olchowatego w kilku miejscach, tworząc naturalne zapory. W ten sposób, napływ wody z okolicznych terenów Chryszczatej i Mikitowej doprowadził do powstania Jeziorek Duszatyńskich.

reklama

Natura czy Czart? Bieszczadzkie legendy

Huk jaki towarzyszył osuwaniu się ziemi podobno był tak przerażający, że mieszkańcy oddalonego o 3 km Duszatyna zaczęli w panice opuszczać domy. Od tego czasu zaczęli oni wierzyć w magiczną siłę Zwiezła i wiązali z nim liczne legendy

Jedna z nich mówi, że Czart rozsierdzony budową kolejki w dolinie Osławy, ulepił z żywicy ogromną kulę, która nie doleciawszy daleko spadła na las robiąc na zboczu ogromną wyrwę, która wkrótce wypełniła się wodą. Inne przekaz wskazuje na metoeryt, który spadając na górę utworzył osuwisko na Chryszczatej. Jeszcze inni uważali, że powstanie osuwiska na zboczu Chryszczatej było spowodowane przez trzech olbrzymów zaklętych w trzy skałki. Podobno odprawiano nawet procesje z udziałem księdza do tych skał, aby zapobiec kolejnym katastrofom. To trzy z kilku legend mówiących jak powstały Jeziorka Duszatyńskie. 

reklama

To również Cię zainteresuje: Jeziorko Bobrowe spacerem lub rowerem

Podczas osunięcia utworzyło się także kilka oczek. Z czasem jednak oczka te zanikły, podobnie jak trzecie z jeziorek. W latach 20. XX wieku powierzchnia zbiorników była dwukrotnie większa, ulegały jednak stopniowemu zamulaniu przez wpływające potoczki.

W obrębie języka osuwiskowego powstały trzy małe jeziorka:

  • Jeziorko Górne położone na wysokości 701 m n.p.m., o powierzchni 1,44 ha, 
  • Jeziorko Dolne leżące na wysokości 683 m n.p.m., o powierzchni 0,45 ha
  • i trzecie jeziorko, najmniejsze z nich i najniżej położone (na wysokości 614 m n.p.m.), obecnie już nie istnieje. 
W wodach tych malowniczych zbiorników, nadal widoczne są korzenie i kikuty pni drzew, które zostały zniszczone przez osuwisko i zatopione przez wody potoku. Powyżej jezior, wśród teraz zalesionych stoków, wciąż można dostrzec wyraźne ślady potężnej rynny osuwiskowej, przypominające o sile natury, która kształtowała ten krajobraz.

reklama

Rezerwat przyrody "Zwiezło"

W 1957 r. cały teren  uznano za obszar chroniony, tworząc rezerwat przyrody „Zwiezło” o stosunkowo niewielkiej powierzchni 2,2 ha. Rezerwat zlokalizowany jest w granicach Ciśniańsko - Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na terenach Nadleśnictwa Komańcza.

Dotarcie do jeziorek nie jest trudne. Do Duszatyna można dojechać leśnymi drogami. Przy ujściu potoku Olchowatego jest parking, na którym należy zostawić samochód. Stamtąd do Jeziorek Duszatyńskich prowadzi czerwony szlak - dojście do jeziorek trwa ok. 1,5 godz. Po drodze do jeziorek, tuż przy trasie znajduje się kaskada na potoku Olchowatym.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama