reklama
reklama

Żubry w Bieszczadach policzone. W okolicy tej wsi bytowało największe pojedyncze stado

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: D. Antkowska/Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)

Żubry w Bieszczadach policzone. W okolicy tej wsi bytowało największe pojedyncze stado - Zdjęcie główne

Żubry w Bieszczadach policzone | foto D. Antkowska/Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTegoroczna inwentaryzacja żubrów w Bieszczadach wykazała stabilizację liczebności tych zwierząt. Stado liczy obecnie 806 osobników, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oprócz wzrostu populacji, coraz częściej obserwuje się migracje żubrów na nowe tereny, w tym również na stronę słowacką. Choć liczebność stada wydaje się satysfakcjonująca, eksperci zwracają uwagę na zagrożenia związane z przegęszczeniem i chorobami zakaźnymi.
reklama

Żubry w Bieszczadach od lat są symbolem dzikiej przyrody i sukcesu reintrodukcji gatunku w Polsce. Jak wynika z marcowej inwentaryzacji przeprowadzonej przez leśników, w stanie dzikim naliczono 806 osobników, z czego 42 przebywają obecnie po słowackiej stronie Bieszczadów. Dodatkowo 11 żubrów żyje w zagrodzie pokazowej w Mucznem.

Przeprowadzona w marcu coroczna inwentaryzacja żubrów w Bieszczadach wykazuje stabilizację populacji tych zwierząt, a także ich ekspansję terytorialną. Łącznie w Bieszczadach w stanie dzikim naliczono 806 osobników, w tym 42 bytujące obecnie na terenie Słowacji na południowej stronie Bieszczadów. Kolejne 11 zwierząt żyje w zagrodzie pokazowej w Mucznem. W ubiegłym roku naliczono 811 osobników, z czego 9 w pokazowej zagrodzie

reklama

– podkreśla Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tegoroczny spis wykazał, że największe zagęszczenie żubrów znajduje się na terenie Nadleśnictwa Baligród, gdzie przebywa 342 osobniki skupione w 14 grupach. Największe pojedyncze stado liczące 49 zwierząt zaobserwowano w pobliżu wsi Kalnica.

Wiosenna migracja i ekspansja terytorialna

W okresie zimowym żubry w Bieszczadach koncentrują się w niższych partiach gór, głównie na terenach nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany. Wraz z nadejściem wiosny stada zaczynają się przemieszczać na wyższe tereny, gdzie samice rodzą i wychowują młode. Coraz częściej obserwuje się również pojedyncze osobniki w nadleśnictwach Bircza, Brzozów, Dukla i Rymanów. Dodatkowo sezonowe migracje żubrów obejmują także teren Słowacji. To zjawisko może mieć istotne konsekwencje dla przyszłości populacji, zarówno pod względem ochrony gatunku, jak i zarządzania konfliktami z rolnikami i leśnikami.

reklama

Jak przebiega inwentaryzacja żubrów?

Od ponad 60 lat leśnicy sprawują opiekę nad bieszczadzkimi żubrami, prowadząc monitoring i coroczne spisy.

reklama

Opiekę nad żubrami w Bieszczadach od ponad 60 lat sprawują leśnicy.  Prowadzenie monitoringu osobników tego chronionego gatunku, w tym również coroczna inwentaryzacja stad, to zadanie powierzone formalnie bieszczadzkim nadleśnictwom przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w 2009 roku. Dzięki temu w miejsce wcześniejszych szacunków wprowadzono systemową inwentaryzację i monitoring zdrowotny stad. Dokładność tego spisu wynika z faktu, że prowadzony jest on w jednym wybranym dniu, początkiem marca, we wszystkich jednostkach, łącznie z gruntami prywatnymi i jest poprzedzony wielodniową obserwacją stad. Zatem nie zachodzi obawa podwójnego odnotowania tych samych osobników. Natomiast monitoring zdrowotny stad prowadzony jest przez cały rok

reklama

– informuje Edward Marszałek.

Czy bieszczadzkich żubrów jest za dużo?

Choć obecna liczebność żubrów może wydawać się sukcesem, naukowcy od lat zwracają uwagę na problem przegęszczenia populacji. Duża liczba zwierząt powoduje między innymi większe szkody w uprawach rolnych i leśnych czy wzrost zagrożenia epidemiologicznego. Zwierzęta żyjące w dużych skupiskach są bardziej narażone na choroby zakaźne. Diagnozowane są przypadki gruźlicy oraz telazjozy, pasożytniczej choroby oczu, na którą każdego roku zapada kilkadziesiąt osobników.

Skutkiem tej ostatniej choroby są upadki chorych osobników. Żubry bywają też ofiarami drapieżników

– dodaje Edward Marszałek.

W latach 2012-2023 trzynaście bieszczadzkich żubrów zostało przetransportowanych do Bułgarii i Rumunii, gdzie zasiliły populacje w tamtejszych górach.

Żubry w Bieszczadach

Historia żubrów w Bieszczadach sięga lat 60. XX wieku. Pierwsze osobniki trafiły w ten rejon w październiku 1963 roku, kiedy to przywieziono je do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Stuposiany. Wiosną 1964 roku żubry zostały wypuszczone na wolność, tworząc pierwszą dziką populację liczącą 17 osobników. Od tego czasu liczebność stada systematycznie rosła, choć w poszczególnych latach zdarzały się wahania.

ROK LICZEBNOŚĆ
1997 110
1999 160
2001 140
2003 168
2005 213
2007 243
2009 290
2013 256
2015 303
2017 402
2019 551
2021 719
2023 750

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo