Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Nowe przepisy wprowadzają zmiany, które mają wpływ zarówno na codzienne życie mieszkańców sąsiadujących z torami, jak i na organizację pracy przewoźników kolejowych.
Najbardziej odczuwalną zmianą dla otoczenia jest rezygnacja z obowiązku podawania przez maszynistów sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przed przejazdami kolejowo-drogowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlną i dźwiękową. Oznacza to, że w wielu miejscowościach położonych w pobliżu linii kolejowych znacznie zmniejszy się poziom generowanego hałasu.
Znaczące ograniczenie liczby sygnałów
Skala wprowadzonej zmiany widoczna jest choćby na przykładzie jednej z głównych tras kolejowych w kraju – z Warszawy przez Poznań do zachodniej granicy Polski. Na tym liczącym 470 kilometrów odcinku liczba sygnałów dźwiękowych, jakie maszynista musi nadać w trakcie przejazdu, spadnie z 139 do zaledwie 9. To efekt wyłączenia z obowiązku stosowania sygnału Rp1 „Baczność” przejazdów posiadających pełne zabezpieczenia.
Obowiązek ten pozostanie jednak w mocy w przypadku przejazdów i przejść kolejowych nieposiadających rogatek ani sygnalizacji. Dzięki temu utrzymany zostanie element ostrzegania tam, gdzie jest on faktycznie potrzebny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu.
Wpływ zmian w powiecie leskim i bieszczadzkim
Na terenie powiatu leskiego i bieszczadzkiego, gdzie także funkcjonują przejazdy kolejowe, skala zmian może wydawać się mniej odczuwalna ze względu na relatywnie niską częstotliwość kursowania pociągów. Niemniej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort infrastruktury, również w tych rejonach będzie „jeszcze ciszej”. Nawet okazjonalnie przejeżdżające pociągi nie będą już generować sygnałów dźwiękowych tam, gdzie przejazdy posiadają odpowiednie zabezpieczenia.To szczególnie istotne w kontekście regionów o walorach przyrodniczych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.