Zlokalizowane w Zatwarnicy, kino Końkret to miejsce powstałe z miłości do kina, historii i magicznych Bieszczadów. To właśnie tam, 25 lutego o godzinie 18:00 odbędzie się wyjątkowe, filmowo-muzyczne wydarzenie, którego główną atrakcją będzie pokaz filmu „30 lat wymówek” z udziałem reżysera Armanda Urbaniaka.
„30 lat wymówek”. Bieszczadzka premiera filmu
„30 lat wymówek” to filmowa ballada o człowieku, który wiele lat temu obiecał coś światu i przede wszystkim samemu sobie, ale do tej pory obietnicy nie wypełnił z powodu przeróżnych wątpliwości. Dziełem życia muzyka i perkusisty – znanego głównie z legendarnej grupy Dżem – ma być autorska płyta, o której myśli i marzy od 30 lat. Bieszczadzką suitę zamierza nagrać tam, gdzie mieszka, w swoim domu na wodzie. Jest to dokument o bohaterze Michale Gierze Giercuszkiewiczu, o herosie pełnym słabości, którego obserwujemy w kolejnej, być może ostatniej już próbie spełnienia się jako twórcy.„30 lat wymówek” znalazł się na liście kandydatów do Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Po projekcji rozpocznie się spotkanie z reżyserem Armandem Urbaniakiem, a rozmowę poprowadzi Robert Żurakowski.
Z pasji do gór, czyli „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...”
Kolejnym punktem programu będzie pokaz filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...” w reżyserii Roberta Żurakowskiego.„Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...” To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich. Prekursor i propagator ski-alpinizmu. Dokument prezentuje unikatową relację z pierwszego udziału Polaków w zawodach w ski-alpinizmie na Pierra Menta w 1991 roku.
Film ukazuje także tę drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne, które przybliża w filmie żona Piotra, z bezgranicznym oddaniem ratownictwu, o czym opowiadają jego koledzy, ratownicy TOPR. Tłem ich wypowiedzi są archiwalne nie publikowane wcześniej materiały filmowe np. z ćwiczeń TOPR kilka godzin przed katastrofą śmigłowca w 1994 roku. Dokument ukazuje bohatera nie tylko jako dynamicznego człowieka czynu, ale i człowieka „prywatnego”, myślącego i wrażliwego. Pasjonat bluesa prowadził audycje radiowe w zakopiańskim Radio Alex, nadając im perspektywę ratownika, ale i wymiar osobisty. W filmie wykorzystano archiwalne audycje radiowe, których klimat podkreśla muzyka bluesowa skomponowana do „33 zgłoś się”.
Po projekcji spotkanie z reżyserem Robertem Żurakowskim. Rozmowę poprowadzi Armand Urbaniak.
Film został nagrodzony podczas 13 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Jury, XXII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady Lądek-Zdrój w kategorii Najlepszy Film Polski oraz podczas XV Krakowskiego Festiwalu Górskiego, w kategorii Druga Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym.
Uwieńczeniem wieczoru będzie kameralny koncert Marka „Pegaza” Kobusa. Muzykowi będzie towarzyszył na harmonijce Robert Żurakowski, autor muzyki do filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się...”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.