Reklama

Reklama

Zamknięto drogę do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy to miejsce bardzo często odwiedzane, zarówno przez turystów, jak i liczne pielgrzymki. Z informacji jakie przekazują włodarze gminy Komańcza, dowiadujemy się, że wkrótce bezpośredni dojazd do tego obiektu będzie utrudniony.

26 sierpnia rozpoczną się prace remontowe polegające na przebudowie drogi gminnej prowadzącej do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. W związku z robotami budowlanymi wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Jednocześnie włodarze gminy zwracają się do wszystkich odwiedzających to wyjątkowe miejsce o zachowanie ostrożności i wyrozumiałość. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na dzień 25 listopada 2021 roku.

O klasztorze słów kilka…

Klasztor funkcjonuje od maja 1928 roku. Powstał wówczas jako Dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu z siedzibą w Rzymie. W pierwszych miesiącach 1927 roku w wynajętym domu zamieszkało pięć sióstr, zajmując się głównie parafialnym kościołem i zakrystią. Drewniany dom z murowanym parterem w stylu szwajcarskim zaczęto budować na górskiej polanie. Budynek został położony na wysokości ok. 520 m n.p.m. Poświęcono go 12 sierpnia 1931 roku. W tym czasie połowę domu objęto klauzurą zakonną i przeznaczono dla sióstr zakonnych, zwykle przybywających tam z innych domów zakonnych celem poratowania zdrowia, głównie z uwagi na choroby płuc. Druga część domu została wydzielona dla przyjezdnych gości nie należących do Zgromadzenia, mających zamiar odpłatnego przebywania w pokojach celem spędzenia czasu w tym miejscu.

Podczas okupacji niemieckiej w klasztorze kwaterowali Niemcy. Równolegle siostry zakonne ukrywały poszukiwanych kapłanów i osoby pochodzenia żydowskiego, pomagały w ucieczce za granicę i kontaktowały z kurierami. W latach 1944–1948 podczas walk z partyzantami siostry nadal udzielały pomocy lekarskiej i charytatywnej potrzebującym. Przez rok - od października 1955 roku do 1956 roku w klasztorze internowany był prymas Stefan Wyszyński. W czasie pobytu, duchowny mieszkał na pierwszym piętrze w pokoju nr 5. Odwiedzający klasztor mają możliwość zwiedzenia pokoju prymasa, a także kaplicy, w której się modlił.

“Jest w Komańczy dom jasny malowany nadzieją
i koronką z drzewa ozdobiony
szumem jodeł wiekowych i zapachem żywicznym
w każdej porze szczelnie otulony…”

(ks. Zbigniew Czuchra MS)

Dojazd do klasztoru

Wcześniej zwiedzający poruszający się samochodem, mogli skręcić z drogi wojewódzkiej nr 892 pod wiadukt, a zaraz za nim znajduje się niewielki parking. Niestety, ze względu na prowadzone prace, wjazd na drogę prowadzącą bezpośrednio do obiektu jest niemożliwy. Najlepszym rozwiązaniem będzie udać się tam pieszo, gdyż od wspomnianego wyżej wiaduktu, do budynku klasztoru prowadzi droga o długości 600 metrów. Osoby poruszające się pociągiem, mogą wysiąść na przystanku Komańcza-Letnisko i udać się w kierunku klasztoru ścieżką przez las.

Miejsce owiane historią i wyciszeniem duchowym

Klasztor stoi dla wszystkich otworem o każdej porze roku. Jest to odpowiednie miejsce dla osób spragnionych ciszy – odpoczynku duchowego, potrzebujących przemyśleć wiele spraw w samotności przy dźwiękach strumyków i lasu.

Ten „dom jasny” dla wielu, którzy odwiedzili Komańczę pozostanie symbolem wizyty w jednym z najurokliwszych zakątków Polski. Jeśli, ktoś chciałby również odwiedzić to miejsce, istnieje taka możliwość. W godzinach 09:00-17:00 (przerwa 12.00-13.00). Gdybyśmy chcieli zaplanować kilkudniowy pobyt w klasztorze, należy uzgodnić termin pod numerem telefonu 134677056.

Zamknięto drogę do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy Zamknięto drogę do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy