"Uratujmy zbiór etnograficzny, ocalmy okruchy historii", pod takim hasłem zorganizowano zrzutkę na wykupienie od prywatnej osoby zbiorów kultury łemkowskiej. Znajdowały się one na wyposażeniu Izby Pamięci Kultury Łemkowskiej prowadzonej przez panią Darię Boiwikę.
Niestety, po śmierci właścicielki, zbiory wystawiono na sprzedaż. Krewni pani Darii nie chcą kontynuować jej pasji i nie poprowadzą Izby Kultury Łemkowskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta unikatowa kolekcja znajdzie sie poza terenami łemkowszczyzny i zostanie rozproszona poza tereny gminy.
To Cię zainteresuje: Ławeczka Jędrka Połoniny w Komańczy
Gmina Komańcza podjęła już kroki w celu uzyskania dofinansowania na wykupienie zbiorów jednak ze względu na okres wakacyjny nie jest to proste. Jednym z działań jest założenie zrzutki pn. "Uratujmy zbiór etnograficzny, ocalmy okruchy historii" przez Panią Jolantę Harna.
Ocalmy okruchy historii
Całość zbiorów stanowi część interesującej i bogatej kultury łemkowskiej. Na kolekcję składają się również pamiątki rodzinne Państwa Stefana i Darii Boiwików, w tym przedmioty codziennego użytku. Znajdują się tam takie ciekawostki jak żelazka z duszą, skrzynia posagowa z 1912 r., misa, międlnica, kołowrotek, żarna, a także autentyczne stroje łemkowskie pochodzące z okolic Łupkowa, Dołżycy, Komańczy, Osławicy, Prełuków i Duszatyna.Zbiory kultury łemkowskiej wzbogacają współczesne dzieła stworzone przez Panią Darię miedzy innymi biżuteria koralikowa - kolie i krywulki, haftowane koszule i jaśki, lalki w strojach łemkowskich oraz ikony i obrazy wyszywane haftem.
Godnym uwagi jest fakt, że Pani Daria chętnie dzieliła się swoją wiedzą z wyrobu biżuterii koralikowej. Gościła u siebie szkolne wycieczki i inspirowała najmłodszych do haftu i wyrobu biżuterii.
W Izbie znajdowało się również wiele perełek wśród, których można wymienić bluzkę damską z 1859 r., kurtkę męską z ok. 1912 r., tunikę z 1907 r., spódnice z lat 1915-1916 czy kamizelkę z lat 20 XX w.
Izba zachwycała swoimi oryginalnymi eksponatami i bogactwem kolorów. Cieszyła się powodzeniem wśród turystów i zainteresowaniem społeczności lokalnej. Stanowiła nieoderwany element regionu podnosząc jego atrakcyjność.
Gmina Komańcza zwraca się z prośbą do wszystkich potencjalnych darczyńców o pomoc w wykupieniu tej kolekcji. Nowi właściciele kolekcji są gotowi odsprzedać całość zbiorów za 70 tys. zł. Niestety czas nagli ponieważ krewni chcą jak najszybciej odsprzedać zbiory.
Ponowne uruchomienie Izby Kultury Łemkowskiej nie tylko podniesie atrakcyjność turystyczną gminy Komańcza, ale pomoże zachować pamięć o Pani Darii Boiwiki. Pani Daria pozostawiła po sobie niezwykłe dziedzictwo kulturowe.
Źródło: GOK Komańcza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.