Jego niezwykły grób ozdabia osobliwy krzyż z końskich podków, wykonany przez Romana Mazura "Betona". Na głazie nagrobnym wyryto napis "Słuchałem pieśni strumienia, wycinanej czekaniem na kamieniach"
W ubiegłym roku minęła 25 rocznica tragicznej śmierci Jędrka Połoniny. Niestety, ze względy na panującą pandemię nie można było jej uczcić w zorganizowany sposób. Red. Andrzej Potocki, a jednocześnie przyjaciel Jędrka Połoniny wpadł na pomysł ufundowania ławeczki upamiętniającej artystę. Do pomysłu zapalił przyjaciół Połoniny, a także wójta gminy Komańcza i dyrektorkę GOK w Komańczy.
W maju br. Andrzej Potocki zorganizował "zrzutkę", w której udział wzięło prawie 60 darczyńców - miłośników Bieszczadów i twórczości Jędrka Połoniny. Ławka została wykonana w Kuźni Skarbów w Mokrem. W oparcie wkomponowano stracha na wróble, który często pojawiał się w twórczości Jędrka. Na siedzisku znajduje się tabliczka z brązu zaprojektowana i wykonana przez Adama Papaja. Tuż obok ławeczki stanie tablica informacyjna o Jędrku. Z jego zdjęciem i biogramem.
Ławeczka Bieszczadzkiego Kowboja
I w końcu nadszedł ten dzień. W dniu 17 lipca 2021 r. w Komańczy odbył się Jędrusiowy Złaz. Wydarzenie rozpoczęto złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Jędrka w Kulasznem. Kolejnym punktem Złazu, tym najważniejszym, było odsłonięcie ławeczki upamiętniającej artystę. Ta oryginalna i wyjątkowa ławeczka stanęła w pobliżu miejsca jego tragicznej śmierci.
Na placu ustawiono stragany z dusiołkami, bieszczadzkimi aniołami, rzeźbami i innymi wyrobami bieszczadzkich twórców.
[Best_Wordpress_Gallery id="314" gal_title="Jędrkowy Złaz"]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.