Reklama

Reklama

Jędrkowy Złaz w Komańczy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Jego niezwykły grób ozdabia osobliwy krzyż z końskich podków, wykonany przez Romana Mazura "Betona". Na głazie nagrobnym wyryto napis "Słuchałem pieśni strumienia, wycinanej czekaniem na kamieniach"

W ubiegłym roku minęła 25 rocznica tragicznej śmierci Jędrka Połoniny. Niestety, ze względy na panującą pandemię nie można było jej uczcić w zorganizowany sposób. Red. Andrzej Potocki, a jednocześnie przyjaciel Jędrka Połoniny wpadł na pomysł ufundowania ławeczki upamiętniającej artystę. Do pomysłu zapalił przyjaciół Połoniny, a także wójta gminy Komańcza i dyrektorkę GOK w Komańczy.

W maju br. Andrzej Potocki zorganizował "zrzutkę", w której udział wzięło prawie 60 darczyńców - miłośników Bieszczadów i twórczości Jędrka Połoniny. Ławka została wykonana w Kuźni Skarbów w Mokrem. W oparcie wkomponowano stracha na wróble, który często pojawiał się w twórczości Jędrka. Na siedzisku znajduje się tabliczka z brązu zaprojektowana i wykonana przez Adama Papaja. Tuż obok ławeczki stanie tablica informacyjna o Jędrku. Z jego zdjęciem i biogramem.

laweczka-jedrka-poloniny
Kirim na Ławeczce Jędrka Połoniny / Fot. Saga

Ławeczka Bieszczadzkiego Kowboja

I w końcu nadszedł ten dzień. W dniu 17 lipca 2021 r. w Komańczy odbył się Jędrusiowy Złaz. Wydarzenie rozpoczęto złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Jędrka w Kulasznem. Kolejnym punktem Złazu, tym najważniejszym, było odsłonięcie ławeczki upamiętniającej artystę. Ta oryginalna i wyjątkowa ławeczka stanęła w pobliżu miejsca jego tragicznej śmierci.

Na odsłonięciu ławeczki pojawili się znajomi i przyjaciele Jędrka Połoniny, ludzie kultury, przedstawiciele gminy Komańcza, media i turyści. Oficjalną część poprowadził Andrzej Potocki. Na skwerku zaśpiewali i zagrali przyjaciele Jędrka Połoniny m.in wspomniany wcześniej "Beton" czyli Roman Mazur z Michałem Lichotą.

https://www.youtube.com/watch?v=I9wKJA66-FM
[Best_Wordpress_Gallery id="311" gal_title="Jędrkowa ławeczka"] Po części oficjalnej, uczestnicy przenieśli się na plac nad Osławicą. Poza koncertami zespołów Drink Bar i występem Tomasza Szweda odbyła się promocja III rozszerzonego wydania książki A. Potockiego „Bieszczadzkie przypadki Jędrka Wasielewskiego – Połoniny” i wydania tomiku pt. „Dusiołki co one są w Bieszczadach” z rysunkami Jędrka Wasilewskiego- Połoniny.

Na placu ustawiono stragany z dusiołkami, bieszczadzkimi aniołami, rzeźbami i innymi wyrobami bieszczadzkich twórców.

Na zakończenie warto dodać, że jest to kolejny, bieszczadzki akcent, upamiętniający bieszczadzkich Artystów - Zakapiorów. Inicjatywy podejmowane w celu przywołania wspomnień i losów tych, którzy tworzyli bieszczadzką legendę znakomicie wpisują się historię Bieszczadów.

[Best_Wordpress_Gallery id="314" gal_title="Jędrkowy Złaz"]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy