5 maja 2025 roku w miejscowości Orelec, położonej na terenie powiatu leskiego, stwierdzono przypadek wścieklizny u odstrzelonego lisa rudego. Chorobę potwierdziły odpowiednie służby weterynaryjne. W związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesku podjął decyzję o wyznaczeniu obszaru zagrożonego.
Strefa zagrożenia. Które miejscowości obejmuje?
Za obszar zagrożony wścieklizną uznano część powiatów leskiego i bieszczadzkiego. W granicach gminy Olszanica są to: Orelec, Olszanica, Stefkowa, Uherce Mineralne i Zwierzyń. W gminie Solina: Solina, Myczkowce i Bóbrka. Natomiast w gminie Ustrzyki Dolne – Ustianowa Dolna oraz Łobozew Dolny.Działania prewencyjne mają na celu ograniczenie ryzyka transmisji choroby na inne zwierzęta i ludzi. Wścieklizna jako śmiertelna choroba wirusowa, przenoszona głównie przez ugryzienie, wymaga natychmiastowych reakcji w przypadku wystąpienia ogniska.
Obowiązki właścicieli zwierząt
Na wskazanym obszarze obowiązują restrykcje dotyczące sposobu utrzymywania zwierząt domowych i gospodarskich:
- psy muszą być wyprowadzane wyłącznie na smyczy,
- koty powinny przebywać w zamkniętych pomieszczeniach,
- zwierzęta gospodarskie należy trzymać w ogrodzonych, zamkniętych wybiegach, pod nadzorem człowieka.
Zaleca się również unikanie kontaktu z nieznanymi lub dzikimi zwierzętami – zwłaszcza rannymi lub martwymi – oraz powstrzymanie się od jakiejkolwiek interwencji bez zgłoszenia sprawy do odpowiednich służb.
Szczepienia nie tylko dla psów
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, właściciele psów są zobowiązani do zaszczepienia ich przeciwko wściekliźnie nie później niż 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Następne szczepienia muszą być wykonywane nie rzadziej niż co 12 miesięcy.W związku z wystąpieniem choroby na określonym terenie, decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii, obowiązkowi szczepienia podlegają również koty, które ukończyły trzy miesiące życia. Jest to dodatkowe zabezpieczenie mające ograniczyć potencjalne źródła zakażeń.
Wścieklizna. Czym grozi i jak jej zapobiegać
Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. U ludzi niemal zawsze kończy się śmiercią, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie podjęta profilaktyka poekspozycyjna. Zakażenie następuje najczęściej poprzez ugryzienie przez chore zwierzę, ale możliwa jest także transmisja wirusa przez kontakt śliny z uszkodzoną skórą. W Polsce przypadki wścieklizny są rzadkie, jednak ogniska występują okresowo w niektórych regionach.Władze apelują o przestrzeganie zasad bioasekuracji, unikanie sytuacji ryzykownych i bezzwłoczne zgłaszanie podejrzanych przypadków zachowania zwierząt. Osoby, które miały kontakt z dzikim zwierzęciem, szczególnie w przypadku pokąsania lub zadrapania, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniego zabezpieczenia medycznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.