reklama
reklama

Na terenie gminy Czarna w Bieszczadach ujawniono przypadek wścieklizny. Należy zachować ostrożność

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Czarna

Na terenie gminy Czarna w Bieszczadach ujawniono przypadek wścieklizny. Należy zachować ostrożność - Zdjęcie główne

foto Gmina Czarna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Na jednej z prywatnych posesji w Polanie doszło do zagryzienia lisa. Po przeprowadzonych badaniach u zwierzęcia stwierdzono wściekliznę. W związku z tym zarówno lekarz weterynarii, jak i urząd gminy w Czarnej apelują o ostrożność.
reklama

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub pogryzienie. Zakażenie możliwe jest również między drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.

Wściekliza na terenie powiatu bieszczadzkiego

W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy. To właśnie to chore zwierzę znaleziono na jednym z gospodarstw w miejscowości Polana. Jak informuje Przemysław Łoś, powiatowy lekarz weterynarii w Ustrzykach Dolnych, jest to pierwszy taki przypadek na terenie powiatu bieszczadzkiego od ponad 10 lat.

W najbliższym czasie możliwe jest znajdowanie padłych lisów oraz obserwacja nietypowo zachowujących się zwierząt dzikich

– dodaje.

Obszarem zagrożonym wścieklizną zwierząt objęto miejscowości takie jak Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne w gminie Czarna oraz Skorodne w gminie Lutowiska.

Na tym obszarze zakazane jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i naganki

– informuje Przemysław Łoś.

Na terenie objętym zagrożeniem nakazano trzymanie psów w ogrodzonym miejscu oraz kotów w zamknięciu, a ponadto ich szczepienie przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia. Ponadto ważne, by zwierzęta gospodarskie z gatunku wrażliwych na chorobę trzymać w budynkach, zamkniętych wybiegach lub na pastwisku pod stałym nadzorem człowieka.

Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę?

Ważne jest, aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Objawy wścieklizny

Okres inkubacji choroby, czyli okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych, jest różny i zależy między innymi od ilości wprowadzonego do organizmu wirusa, jego zjadliwości, miejsca zranienia, rozległości ran oraz gatunku i wieku wrażliwego zwierzęcia. Przyjmuje się, że okres inkubacji u zwierząt trwa od kilku dni do ponad 7 lat, przy czym przeważnie wynosi: u małych zwierząt (pies, kot, owca, koza, świnia) - od kilku do 90 dni, z kolei u dużych (bydło, koniowate) - od kilku do 180 dni.

Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:

  • psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
  • koty - odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
  • bydło - obserwuje się niestrawność i obniżone łaknienie, wzdęcie, zaparcie lub biegunkę, drgawki poszczególnych grup mięśni, ślinotok, parcie na przeszkody, ciągłe ryczenie, objawy podobne do rui, nienaturalne położenie głowy lub ogona, chwiejność i porażenia kończyn tylnych;
  • świnie - występuje lękliwość, ochrypłe chrząkanie, kurczowe ruchy głowy i gryzienie ściółki;
  • owce i kozy - odnotowuje się niepokój, wzmożony popęd płciowy, ochrypłe beczenie, nagle porażenia i upadki; • konie - obserwuje się wpadanie na ściany stajni, drgawki mięśniowe, objawy kolkowe i częste oddawanie moczu;
  • zwierzęta dzikie - głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. Dodatkowo, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
 

źródło: wetgiw.gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama