reklama
reklama

„Zabytkowa rewolucja” w gminie Czarna. Miliony na zachowanie dziedzictwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

„Zabytkowa rewolucja” w gminie Czarna. Miliony na zachowanie dziedzictwa - Zdjęcie główne

Polana | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Szereg świadczących o naszej historii i losach naszych przodków, mieszkających na terenie gminy Czarna budowli zostanie odrestaurowanych. Zbliża się m.in. odbudowa zabytkowej murowanej dzwonnicy w Polanie. A na umowy dotyczące prac czekają kolejne zabytki.
reklama

Wójt gminy Czarna Jacek Przybyła podpisał kolejną ważną umowę dotacyjną – tym razem w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Beneficjentem wsparcia jest Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Polanie, która otrzyma dofinansowanie na realizację projektu o nazwie „Remont murowanej dzwonnicy dawnego Kościoła rzymskokatolickiego w Polanie”.

Głównym celem tej inwestycji jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kultury, jakim jest murowana dzwonnica pochodząca z 1866 roku, wpisana do gminnego rejestru zabytków. Planowane prace obejmują demontaż starej konstrukcji dachu, wykonanie nowej konstrukcji, prace tynkarskie, a także osuszenie i zaizolowanie fundamentów. Zgodnie z podpisaną umową, całe zadanie ma być zrealizowane do 30 grudnia 2024 roku.

Podpisanie tej umowy stanowi istotny krok w kierunku zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zapewnienia trwałości historycznych obiektów. To również pierwsza z sześciu planowanych umów dotacyjnych na remonty zabytków w różnych miejscowościach, takich jak Rabem (prace konserwatorskie i restauratorskie dla ikonostasu w kościele pw. Św. Rodziny w Rabem), Lipie (remont dawnego zespołu cerkiewnego Soboru Bogurodzicy w Lipiu), Czarna Górna (prace remontowo-konserwatorskie przy kościele p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Czarnej Górne), Bystre (prace remontowo-konserwatorskie przy cerkwi pw. Św. Michała Archanioła w Bystrem) czy kolejna w Polanie (prace remontowo- konserwatorskie dzwonnicy w dawnym zespole cerkiewnym pw. św. Mikołaja w Polanie). Obecnie trwają prace nad kompletowaniem dokumentacji i uzyskiwaniem odpowiednich pozwoleń.

Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 36 980 złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Polski Ład wynosi 36 240 złotych, a pozostałe 739 złotych pochodzi z dotacji z budżetu Gminy Czarna. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich. Remont murowanej dzwonnicy dawnego kościoła rzymskokatolickiego w Polanie to nie tylko inwestycja w zabytkową architekturę, ale również w zachowane historii i tradycji. Dzięki takim działaniom możemy cieszyć się pięknem i bogactwem naszego dziedzictwa kulturowego przez wiele lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama