Doustne szczepionki dla lisów zostaną rozprowadzone na pasie o szerokości co najmniej 50 kilometrów wzdłuż granicy z Ukrainą. Akcja ma na celu minimalizację przypadków wścieklizny wśród dzikiej populacji lisów, co pośrednio chroni także zwierzęta domowe i ludzi przed tą chorobą. W ramach działań szczepionki będą dostarczane zarówno przez zrzuty z samolotów, jak i ręczne wykładanie przynęt wokół osiedli ludzkich, aby zwiększyć skuteczność i zasięg akcji.
Zrzuty z powietrza przeprowadzane będą jedynie na terenach niezurbanizowanych, z pominięciem akwenów wodnych, co ma na celu uniknięcie przypadkowego kontaktu ludzi oraz zwierząt domowych z przynętą. Dzięki temu strategia szczepień jest precyzyjnie dostosowana do struktury terenu i warunków środowiskowych Podkarpacia, szczególnie obszarów wiejskich i zalesionych.
Charakterystyka przynęt i ostrzeżenia dla mieszkańców
Rozkładana przynęta, która zawiera szczepionkę, przyciąga lisy charakterystycznym zapachem. Każda przynęta zawiera mały aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, aktywującą się dopiero po spożyciu przez zwierzę. Choć szczepionka ta jest bezpieczna dla lisów i innych dzikich zwierząt, kontakt ludzi lub zwierząt domowych z preparatem może stanowić ryzyko dla zdrowia.Zalecenia dla mieszkańców regionu:
- Przynęty dotykane przez ludzi tracą skuteczność, gdyż lisy unikają szczepionek z ludzkim zapachem. W związku z tym wszelkie przynęty znalezione na terenach zamieszkanych powinny pozostać nietknięte.
- W przypadku przypadkowego kontaktu z przynętą zaleca się dokładne umycie miejsca kontaktu wodą z mydłem, co minimalizuje ryzyko przeniknięcia substancji przez skórę.
- W sytuacji bezpośredniego kontaktu z zawartością przynęty, jaką jest szczepionka, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii rekomenduje konsultację medyczną.
Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, weterynaria rekomenduje, by w okresie trwania akcji, a także przez 14 dni po jej zakończeniu, właściciele mięsożernych zwierząt domowych trzymali je w zamknięciu. Ten środek ostrożności zmniejsza ryzyko, że zwierzęta będą miały kontakt ze szczepionką przeznaczoną wyłącznie dla dzikich zwierząt. Ograniczenia wprowadzono także dla myśliwych – do dwóch tygodni po zakończeniu szczepień na terenie objętym akcją obowiązuje zalecenie wstrzymania się od polowań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.