reklama
reklama

Bieszczady. Wybieracie się do lasu? Nie dotykajcie tej przynęty i uważajcie na swoje psy

Opublikowano:
Autor:

Bieszczady. Wybieracie się do lasu? Nie dotykajcie tej przynęty i uważajcie na swoje psy - Zdjęcie główne

Akcja szczepienia lisów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPo raz kolejny odbędzie się akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. W dniach od 8 do 15 listopada planowana jest dystrybucja doustnych szczepionek na obszarze przygranicznym z Ukrainą jako część cyklicznego programu mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wścieklizny. Ochrona dzikich zwierząt i ludzi przed tą niebezpieczną chorobą pozostaje jednym z priorytetów służb weterynaryjnych.
reklama

Doustne szczepionki dla lisów zostaną rozprowadzone na pasie o szerokości co najmniej 50 kilometrów wzdłuż granicy z Ukrainą. Akcja ma na celu minimalizację przypadków wścieklizny wśród dzikiej populacji lisów, co pośrednio chroni także zwierzęta domowe i ludzi przed tą chorobą. W ramach działań szczepionki będą dostarczane zarówno przez zrzuty z samolotów, jak i ręczne wykładanie przynęt wokół osiedli ludzkich, aby zwiększyć skuteczność i zasięg akcji.

Zrzuty z powietrza przeprowadzane będą jedynie na terenach niezurbanizowanych, z pominięciem akwenów wodnych, co ma na celu uniknięcie przypadkowego kontaktu ludzi oraz zwierząt domowych z przynętą. Dzięki temu strategia szczepień jest precyzyjnie dostosowana do struktury terenu i warunków środowiskowych Podkarpacia, szczególnie obszarów wiejskich i zalesionych.

reklama

Charakterystyka przynęt i ostrzeżenia dla mieszkańców

Rozkładana przynęta, która zawiera szczepionkę, przyciąga lisy charakterystycznym zapachem. Każda przynęta zawiera mały aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, aktywującą się dopiero po spożyciu przez zwierzę. Choć szczepionka ta jest bezpieczna dla lisów i innych dzikich zwierząt, kontakt ludzi lub zwierząt domowych z preparatem może stanowić ryzyko dla zdrowia.

reklama

  • Przynęty dotykane przez ludzi tracą skuteczność, gdyż lisy unikają szczepionek z ludzkim zapachem. W związku z tym wszelkie przynęty znalezione na terenach zamieszkanych powinny pozostać nietknięte.
  • W przypadku przypadkowego kontaktu z przynętą zaleca się dokładne umycie miejsca kontaktu wodą z mydłem, co minimalizuje ryzyko przeniknięcia substancji przez skórę.
  • W sytuacji bezpośredniego kontaktu z zawartością przynęty, jaką jest szczepionka, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii rekomenduje konsultację medyczną.
 

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, weterynaria rekomenduje, by w okresie trwania akcji, a także przez 14 dni po jej zakończeniu, właściciele mięsożernych zwierząt domowych trzymali je w zamknięciu. Ten środek ostrożności zmniejsza ryzyko, że zwierzęta będą miały kontakt ze szczepionką przeznaczoną wyłącznie dla dzikich zwierząt. Ograniczenia wprowadzono także dla myśliwych – do dwóch tygodni po zakończeniu szczepień na terenie objętym akcją obowiązuje zalecenie wstrzymania się od polowań.

reklama

Długofalowa strategia ochrony przed wścieklizną

Akcja szczepień jest częścią wieloletniego, cyklicznego programu prewencyjnego realizowanego zarówno wiosną, jak i jesienią. Zastosowanie doustnych szczepionek ma na celu eliminację wścieklizny wśród lisów, które są głównym wektorem choroby w środowisku. Regularne wykładanie przynęt znacząco obniża liczbę przypadków wścieklizny, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zarażenia także wśród ludzi i zwierząt domowych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama