W dniach 20–21 maja 2025 roku nad Jeziorem Solińskim przeprowadzono wojskowe ćwiczenia taktyczne pod kryptonimem ZAPORA 2025. Organizatorem działań było Dowództwo Dywizjonu Rozpoznania Artyleryjskiego w Nowej Dębie, a w operacji udział wzięli również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lesku oraz ratownicy wodni. Scenariusz zakładał działania o charakterze symulacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru korony zapory w Solinie.
Celem ćwiczeń było nie tylko przetestowanie taktyki i procedur wojskowych, ale również doskonalenie współpracy pomiędzy służbami mundurowymi. Zaangażowanie różnych formacji miało na celu zwiększenie skuteczności operacyjnej w przypadku realnych sytuacji kryzysowych.
Fot. Komenda Powiatowej Policji w Lesku
Policja na wodzie i przy zaporze
Zgodnie z przydzielonym zakresem działań, funkcjonariusze policji wspierali wojsko przede wszystkim w zakresie operacji wodnych. Uczestniczyli między innymi w transporcie żołnierzy szybkimi łodziami patrolowymi po akwenie oraz dbali o bezpieczeństwo na koronie zapory. Zastosowanie technik linowych, elementów wspinaczki i zjazdów, nadawało manewrom charakter ćwiczeń w warunkach ekstremalnych. Tego rodzaju trening jest nieodzownym elementem przygotowania do działań w środowiskach trudno dostępnych, takich jak wysokie konstrukcje hydrotechniczne, mosty czy zapory.
Budowanie realnego bezpieczeństwa
Udział Policji w ćwiczeniach nie miał wyłącznie charakteru formalnego. Jak podkreślają organizatorzy, wspólne działania z wojskiem i służbami ratowniczymi przyczyniają się do wzmacniania wzajemnego zaufania, znajomości procedur oraz umiejętności szybkiej reakcji w nieprzewidywalnych okolicznościach.
Fot. Komenda Powiatowej Policji w Lesku
W tego rodzaju działaniach testowane są nie tylko zdolności logistyczne i operacyjne, ale również elastyczność struktur i efektywność komunikacji między służbami. To właśnie ten aspekt – zdolność do sprawnej współpracy – jest kluczowy w sytuacjach, gdy czas i precyzja decydują o skuteczności interwencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.