Nigdy tak nie było, że wszystkie niedźwiedzie poszły spać po pierwszym śniegu
– zauważa Kazimierz Nóżka w swoim nagraniu.
Jak podkreśla, nawet przy sporych mrozach można natrafić na tropy tych drapieżników. W tym przypadku ślady należały do dorosłego samca, który przemieszczał się w kierunku młodników. To nie jest zjawisko wyjątkowe, ale powinno skłaniać do refleksji nad naszym zachowaniem w lesie.
Kazimierz Nóżka apeluje do osób odwiedzających lasy, aby nigdy nie podążały za tropami niedźwiedzi i nie próbowały ustalić, dokąd poszedł zwierzak.
Jeżeli są świeże tropy, warto i koniecznie trzeba się wycofać ze względu na swoje bezpieczeństwo
– podkreśla.
Spotkanie z niedźwiedziem może być niebezpieczne, szczególnie jeśli drapieżnik poczuje się zagrożony.
Dlaczego niektóre niedźwiedzie nie śpią zimą?
Niedźwiedzie zapadają w stan hibernacji, gdy ich organizm magazynuje wystarczające zapasy tłuszczu na zimę. Jednak nie wszystkie osobniki znajdują odpowiednie warunki lub zasoby, aby wejść w ten stan. Dodatkowo łagodniejsze zimy i łatwy dostęp do pokarmu w niektórych rejonach mogą skłaniać niedźwiedzie do pozostania aktywnymi.
Fot. Facebook/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe
Eksperci przypominają, że najlepszym sposobem uniknięcia niebezpiecznego spotkania jest unikanie tropów, hałasowanie podczas wędrówek oraz trzymanie się oznakowanych szlaków. W razie przypadkowego spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku, unikając gwałtownych ruchów czy prób odstraszania zwierzęcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.