reklama

Warty honorowe przy Grobach Pańskich w kościołach. Zwyczaj kultywowany jest również w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Czarna

Warty honorowe przy Grobach Pańskich w kościołach. Zwyczaj kultywowany jest również w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Warta przy Grobie Pańskim w Czarnej Górnej. | foto Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Czarna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Okres Triduum Paschalnego to szczególny czas dla Kościoła, któremu towarzyszy wiele zwyczajów i obrzędów. Wśród nich jest pełnienie warty honorowej przy Grobie Chrystusa przez strażaków miejscowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Tradycja ta nawiązuje do rzymskich żołnierzy pilnujących złożonego w grobie ciała Chrystusa.
reklama

Tradycja wart przy Grobie Chrystusa

Tradycję tworzenia Grobu Pańskiego i trzymania przy nim warty zapoczątkował Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego zwanego Bożogrobcami w XII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do Polski bezpośrednio z Palestyny. Przez wieki wartę od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji pełniło wojsko, dworzanie, a także przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. W drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęły powstawać jednostki OSP, tradycję warty przy Grobie Pańskim zaczęli przejmować druhowie. Dzisiaj w większości kościołów w Polsce, w tym także w Bieszczadach to właśnie strażacy pilnują złożonego w grobie ciała Chrystusa.

Fot. Facebook/OSP Uherce Mineralne

Straży podczas pełnionej warty przyjmują postawę zasadniczą, stoją "nieruchomo", luźno, zazwyczaj patrząc przed siebie. Najczęściej druhowie ubrani są w mundury wyjściowe, hełmy bojowe lub ozdobne. W trakcie wprowadzenia zmiany, na czele idzie dowódca, a strażacy maszerują 3 kroki za nim. Ten zatrzymuje się przed grobem, salutując. Wartownicy rozchodzą się na boki i podchodzą do grobu, zajmując ustalone wcześniej miejsca. Czas pełnienia warty przez jedną zmianę wynosi w graniach 20-30 minut.

Fot. Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Czarna

Pełnienie warty przy Grobie Pańskim to nie jedyne zadanie ochotników podczas Triduum Paschalnego. W wielu parafiach druhowie zajmują się również przygotowaniem ogniska, które jest bardzo ważnym elementem liturgii Wielkiej Soboty. Świeca paschalna, zapalana od ognia, wznoszona jako symbol Jezusa Chrystusa, jest głębokim odzwierciedleniem Jego roli jako "światłości świata". Ognisko przygotowane przez strażaków jest przygotowywane w sposób bezpieczny, mający na względzie uczestników liturgii oraz zabytkowe drewniane budowle kościołów, w których odbywają się uroczystości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama