reklama
reklama

Wakacje na granicy strzeżonej przez bieszczadzkich pograniczników. Ruch rośnie, obowiązki pozostają

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Wakacje na granicy strzeżonej przez bieszczadzkich pograniczników. Ruch rośnie, obowiązki pozostają - Zdjęcie główne

Wakacje na granicy strzeżonej przez bieszczadzkich pograniczników | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPierwszy tydzień wakacji przyniósł zauważalny wzrost liczby podróżnych na podkarpackich przejściach granicznych. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odprawiali średnio ponad 41 tysięcy osób dziennie.
reklama

W dniach od 30 czerwca do 6 lipca 2025 roku przez przejścia graniczne w województwie podkarpackim odprawiono ponad 292 tysiące osób. Liczby pokazują wyraźnie, że sezon wakacyjny przyniósł wzrost intensywności ruchu na wschodniej granicy Polski. Statystyki pokazują, że w tym czasie odprawiono również ponad 35 tysięcy samochodów osobowych, 8 tysięcy ciężarówek oraz 1,8 tysiąca autokarów. To właśnie wzrost liczby autokarów przewożących zorganizowane grupy, w tym dzieci i młodzież, jest najbardziej widoczny. Rozkład liczby odprawionych autokarów na poszczególnych przejściach granicznych był następujący:

reklama

  • Medyka – 771,
  • Korczowa – 725,
  • Budomierz – 266,
  • Krościenko – 67,
  • Malhowice – 43. 
 

Dostosowane procedury i infrastruktura

Straż Graniczna zapewnia, że jest przygotowana na zwiększone natężenie ruchu w sezonie letnim. Zgodnie z zapewnieniami funkcjonariuszy, siły i środki dostosowano do aktualnego obciążenia przejść granicznych. Szczególne ułatwienia przewidziano dla dzieci i młodzieży. Autokary przewożące grupy zorganizowane odprawiane są priorytetowo, często poza kolejnością. Osoby planujące podróż mogą też rozważyć skorzystanie z mniej uczęszczanych przejść, np. w Malhowicach, gdzie natężenie ruchu wciąż pozostaje najniższe. To nowo otwarte przejście (działa od niespełna siedmiu miesięcy), zlokalizowane około 10 kilometrów od Przemyśla, może stanowić alternatywę dla popularniejszych punktów granicznych.

reklama

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (bieszczadzki.strazgraniczna.pl)

Dokumenty to kwestia podstawowa

O ile wakacyjna atmosfera sprzyja spontaniczności, to w przypadku podróży zagranicznych nie warto liczyć na improwizację. Przede wszystkim należy upewnić się, że każdy podróżny, również dzieci, posiada ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty, w zależności od kraju docelowego i strefy granicznej. Do krajów spoza strefy Schengen konieczny będzie paszport, natomiast w ramach Schengen wystarczy dowód osobisty. Co istotne, nawet jeśli nie występuje kontrola graniczna, obowiązek posiadania dokumentu pozostaje. Przed podróżą warto sprawdzić, czy kraj docelowy nie wymaga dodatkowej wizy. Informacje te można znaleźć w aplikacji „Polak za granicą” oraz w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”.

reklama

Granice to nie tylko miejsce odprawy dokumentów, to także punkt kontroli przewożonych towarów. Służba Celno-Skarbowa sprawdza pamiątki i przedmioty przywożone z zagranicy. Warto zawczasu sprawdzić, czy przewożone przez nas towary nie podlegają ograniczeniom lub obowiązkowi posiadania dodatkowych dokumentów.

Lot samolotem. Bądźmy wcześniej

Podróżując drogą lotniczą, warto pojawić się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej około dwóch godzin przed odlotem. Oprócz kontroli bezpieczeństwa, w przypadku lotów poza strefę Schengen, należy również przejść kontrolę graniczną. Pozostawienie bagażu bez opieki może uruchomić procedurę bezpieczeństwa i wiązać się z sankcjami, włącznie z mandatem.

reklama

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (bieszczadzki.strazgraniczna.pl)

Granica a turystyka

Turyści wybierający się w okolice granicy z Ukrainą powinni mieć świadomość istnienia zakazu wejścia na pas drogi granicznej. Obejmuje on 15-metrową strefę od linii granicy i obowiązuje na całym podkarpackim odcinku, z wyjątkiem oznakowanych szlaków w Bieszczadach. Wzdłuż granicy umieszczono tablice informujące o zakazie: „Pas drogi granicznej – wejście zabronione” oraz „Granica państwa – przekraczanie zabronione”. Przekroczenie tego pasa grozi mandatem do 500 zł, a w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy odpowiedzialnością karną. Straż Graniczna odnotowuje przypadki, w których turyści przekraczają granicę w poszukiwaniu zdjęć pamiątkowych, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji.

źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo