Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez szopki, która jest zobrazowaniem sceny narodzenia Jezusa w grocie betlejemskiej. Nie każdy jednak wie, że tradycja jej budowania liczy już 800 lat. Prekursorem takiego przedstawienia misterium Wcielenia był św. Franciszek z Asyżu.
Pierwsza Szopka Bożonarodzeniowa
Święty Franciszek przebywał w Rzymie, gdzie przedstawiał konstytucje swojego zakonu papieżowi. W drodze powrotnej do Asyżu, postanowił zatrzymać się w małej górskiej miejscowości Greccio we Włoszech, gdzie mieścił się klasztor franciszkański. Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem wraz ze swoim przyjacielem Janem zbudował pierwszą na świecie Szopkę Bożonarodzeniową, której wnętrze przedstawiało stajenkę betlejemską z osobami i żywymi zwierzętami. Dokładnie w Wigilię 1223 roku, w jednej z tamtejszych pustelni św. Franciszek odprawił mszę świętą. Grotę wypełniono sianem, na którym złożono wyrzeźbioną w drzewie figurkę Dzieciątka. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio, odgrywając na żywo scenę narodzenia. W ten sposób zakonnik chciał przybliżyć prostym ludziom cud przyjścia na świat Boga-Człowieka.Trzy lata po tym wydarzeniu św. Franciszek zmarł, jednak jego zakon nadal kontynuował zwyczaj budowania szopek. Odegrało to bardzo istotną rolę ewangelizacyjną, a z biegiem lat rozpowszechniło się to w całym świecie chrześcijańskim, głównie za przyczyną zakonów franciszkańskich. Początkowo była ona wystawiana w klasztorach i kościołach, jednak potem również na dworach i w bogatych domach, by wreszcie trafić pod strzechy, skąd wywodzi się szopka ludowa, zwyczaj kolędowania z szopką oraz wystawianie jasełek.
Tradycja szopki w Polsce
Pierwsze szopki trafiły do Polski pod koniec XIII wieku wraz z przybyciem zakonu franciszkanów. Od samego początku wzbudzały one ogromne zainteresowanie, a towarzysząca im popularność doprowadziła do tego, że zaczęto je stawiać we wszystkich świątyniach.
Wyjątkowa Szopka Bożonarodzeniowa w Stefkowej
Stefkowa to wieś znajdująca się zarówno przy Wielkiej jak i Małej Obwodnicy Bieszczadzkiej, w dolinie Starego Potoku między pasmem Żukowa a pasmem Ostrego Działu. Położona w gminie Olszanica miejscowość stała się znana, ponieważ to właśnie tu, w 1997 roku, w pracowni rzeźbiarskiej, Stanisław Trafalski stworzył z drewna krzyż dla swojej chorej żony. Następnie został on podarowany Janowi Pawłowi II i od tego czasu nazywany jest „krzyżem papieskim”.
Fot. Patryk Chrząszcz
Jednym z najważniejszych miejsc w Stefkowej jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, będący wcześniej drewnianą parafialną cerkwią greckokatolicką św. Paraskewy. Świątynia przez cały rok zachwyca swoim wyglądem, ale i niepowtarzalną atmosferą, z kolei teraz w okresie Świąt Bożego Narodzenia dodatkowo klimatu nadają jej choinki i szopka.
W tym roku mija 800 lat stworzenia przez św. Franciszka z Asyżu pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Z okazji tego jubileuszu, postanowiliśmy stworzyć wyjątkową Szopkę w naszym kościele, inną niż zwykle. Oprócz sceny narodzenia Pana Jezusa, w jej wnętrzu znajduje się też ołtarz, co przypomina nam o tym, że Chrystus rodzi się każdego dnia na ołtarzu pod postaciami chleba i wina.
- mówi nam Patryk Chrząszcz, mieszkaniec Stefkowej.
Szopkę Bożonarodzeniową w Stefkowej można zobaczyć od poniedziałku do soboty uczestnicząc we mszy świętej o godzinie 18:00 oraz w niedziele o 09:00 i 12:00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.