W dniu dzisiejszym (8 sierpnia 2021) Bieszczadzkie WOPR otrzymało zgłoszenie o 17-latku, który skoczył z roweru do Jeziora Solińskiego i nie wypłynął.
Tuż przed godz. 19.00, po akcji poszukiwawczej, która trwała prawie 8 godzin wyłowiono ciało. Niestety, jest to ciało poszukiwanego 17-latka. Tragedia wydarzyła się przy tzw. "Cyplu", który znajduje się na końcu półwyspu w Polańczyku.
Nowe ustalenia policji
Jak ustalili policjanci, grupa mieszkańców powiatu strzyżowskiego w wieku od 17 do 21 lat, korzystając z pięknej pogody wybrała się na wypoczynek w Bieszczady. Niedzielne przedpołudnie młodzi ludzie spędzali pływając rowerkami wodnymi po Jeziorze Solińskim. W pewnym momencie 17-letni chłopak bez uprzedzenia wyskoczył do wody nie mając założonego kapoka. Po przepłynięciu około 20 metrów zaczął krzyczeć i machać rękami. Z pomocą z pozostałych rowerków do wody rzuciło się dwóch młodych mężczyzn, jednak nie zdołali pomóc koledze.Grupa płetwonurków wydobyła ciało 17-latka z głębokości 42,5 metra. To pierwsza ofiara śmiertelna w sezonie 2021.
W akcji brały udział jednostki Bieszczadzkiego WOPR, strażacy z JRG Lesko, OSP Polańczyk oraz funkcjonariusze policji. Do poszukiwań został użyty sonar wodny sprowadzony z Przemyśla.
Bezpieczeństwo nad wodą to podstawa
Warto pamiętać, że woda to żywioł - nie wybacza błędów. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Zwłaszcza w okresie letnim bardzo dużo słyszymy o utonięciach. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu przypadkach, na szczęście do tragedii nie dochodzi, a to dzięki interwencji ratowników, policjantów, a także postronnych osób.Funkcjonariusze oraz ratownicy cały czas kontrolują i dbają o bezpieczeństwo turystów odpoczywających na Jeziorze Solińskim. Jednak to nie wszystko. Jeżeli sami nie zadbamy o siebie, wakacyjny wypoczynek może szybko zamienić się w tragedię. Dlatego po raz kolejny przypominamy kilka bardzo ważnych zasad bezpiecznej kąpieli.
Zasady bezpiecznej kąpieli
- Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy,
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni),
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi,
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy,
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią,
- Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło,
- Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
[Best_Wordpress_Gallery id="337" gal_title="Akcja poszukiwawcza"] Saga / Kamil Mielnikiewicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.