Mimo że jest najdalej wysuniętym na południe szczytem Polski, nie każdy może odbyć wędrówkę w to miejsce. Ma 1028 m n.p.m. i znajduje się w granicznym pasie Bieszczadów Zachodnich.
Szczyt Opołonek jest jednym ze szczytów Bieszczadów Zachodnich. Znajduje się on na granicy polsko-ukraińskiej i mierzy 1028 m n.p.m. Jego zbocza porośnięte są buczyną karpacką. Na zachód od wierzchołka, tuż przy granicy, po ukraińskiej stronie znajduje się pomnik przyrody – Skała Dobosza. Na Opołonku stoją resztki stalowego płotu z drutu kolczastego o wysokości około 2 metrów, mającego uniemożliwić w przeszłości przekraczanie granicy. W latach 70. XX wieku był podłączony do prądu o niskim natężeniu. Każde dotknięcie drutów wyzwalało szybką reakcję radzieckich wopistów.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Zapora wodna w Solinie ma już 54 lata. W latach sześćdziesiątych była to jedna z największych inwestycji w Polsce [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
Jak dotrzeć do najdalej wysuniętego na południe szczytu Polski?
Wejście na Opołonek od polskiej strony nie jest dozwolone, ponieważ szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a nie prowadzi tam żaden znakowany szlak turystyczny. Z tego względu bywa on celem nielegalnych wycieczek turystycznych, a zarazem ryzykownych, bo teren jest patrolowany przez Straż Graniczną. Legalne wejście na szczyt jest natomiast możliwe od strony ukraińskiej. Szlakiem zielonym wiodącym z Przełęczy Użockiej wzdłuż granicy, którym dojść można także na Kińczyk Bukowski.Jako, że wejście na szlak mieści się na Ukrainie pierwszą i najważniejszą sprawą jest posiadane paszportu. Granicę przekraczamy w Krościenku. Dalej przez Chyrów, Starą Sól, Stary Sambor i Turkę kierujemy się do Sianek na Przełęcz Użocką, rozdzielającą Bieszczady Wschodnie i Zachodnie. W miejscowości Werchowyna-Bystra odbywa się kolejna kontrola paszportowa, po której otrzymuje się przepustkę na wejście w pas graniczny.
Na Opołonku znajduje się słup nr 216, natomiast maszerując wzdłuż granicy w kierunku zachodnim zobaczyć można wiele przedwojennych słupków granicznych dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, później polsko-węgierskiej, która na tym odcinku biegła nieco inaczej niż obecna polsko-ukraińska.
Na zboczach szczytu znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Polski. Jest to teren znajdujący się pomiędzy Opołonkiem a Pinaszkowym, tworzący tak zwane siodło bez nazwy. Dokładną lokalizację wyznacza słupek graniczny o numerze 219.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.