reklama
reklama

To inwestycja, która w przyszłości zmieni oblicze Bieszczadów. Znacznie poprawi dostępność

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA]

To inwestycja, która w przyszłości zmieni oblicze Bieszczadów. Znacznie poprawi dostępność - Zdjęcie główne

foto Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA]

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPodkarpacie zmienia się na naszych oczach dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej. Droga ekspresowa S19 jako część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, otwiera region na Europę i Polskę, a planowana rozbudowa DK28 w kierunku Sanoka ma usprawnić dojazd w Bieszczady. Kluczowym krokiem jest ogłoszony właśnie przetarg na dokumentację odcinka Długie–Sanok, co zapowiada nową erę komunikacyjną dla regionu.
reklama

Droga ekspresowa S19, będąca częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, odgrywa strategiczną rolę w rozwoju Podkarpacia. Trasa łączy północ z południem Europy, przebiegając przez Polskę w kierunku Litwy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Na Podkarpaciu docelowo ma mieć długość 169 kilometrów, z czego 81,8 kilometra zostało już oddane do użytku, zapewniając sprawne połączenie między innymi z Rzeszowem i Lublinem. Warto zauważyć, że Via Carpatia to nie tylko korytarz transportowy o znaczeniu europejskim, ale również motor rozwoju regionalnego. Dzięki S19 zyskano szybszy dostęp do autostrady A4, co przekłada się na lepsze możliwości logistyczne, a także wzrost atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

reklama

Kluczowy łącznik: Miejsce Piastowe – Sanok

Aby w pełni wykorzystać potencjał S19, konieczne jest jej powiązanie z innymi strategicznymi drogami. Jednym z kluczowych projektów w tym kontekście jest rozbudowa Drogi Krajowej nr 28, która połączy obwodnicę Miejsca Piastowego z obwodnicą Sanoka. Poseł Bartosz Romowicz, aktywnie zaangażowany w działania na rzecz realizacji tego projektu, zwraca uwagę na jego znaczenie.

To była walka o to, aby Bieszczady od samego Sanoka były lepiej skomunikowane z drogą ekspresową S19 i autostradą A4. Oznacza to też skrócenie dojazdu do Rzeszowa i Krosna. Droga to jedno, a pośrednio będzie też kołem zamachowym rozwoju lokalnej przedsiębiorczości

reklama

– podkreśla.

Przedłużenie obwodnicy Miejsca Piastowego w kierunku Sanoka stanowi strategiczny krok w poprawie dostępności Bieszczad, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. To wieloletnie starania parlamentarzystów, samorządowców oraz przedsiębiorców, które doprowadziły do ogłoszenia przetargu na dokumentację techniczną kolejnego etapu tej inwestycji.

Przetarg na dokumentację odcinka Długie–Sanok

Ogłoszony przetarg dotyczy przygotowania dokumentacji dla rozbudowy Drogi Krajowej nr 28 na odcinku Długie – Sanok. Zakres zadania obejmuje opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej. Docelowo inwestycja na tym odcinku obejmie budowę nowego 6-kilometrowego odcinka, który ominie miejscowości Długie, Pisarowce i Nowosielce, modernizację 2 kilometrów istniejącej drogi, w miejscowościach Czerteż i Zabłotce, poprawę standardu drogi do dwujezdniowej klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego).

reklama

Jak podkreśla Dariusz Wethacz, wójt gminy Cisna, inwestycja ta ma znaczenie strategiczne dla całego regionu.

Ta inwestycja to nie tylko szansa na szybsze i bezpieczniejsze połączenie Bieszczad z drogą ekspresową S19 i autostradą A4, ale także impuls do rozwoju gospodarczego, turystyki i lokalnej przedsiębiorczości. To ogromny sukces wspólnych działań parlamentarzystów i samorządowców z naszego regionu oraz przedsiębiorców, którzy konsekwentnie zabiegali o tę inwestycję

reklama

– zauważa wójt Dariusz Wethacz.

Korzyści dla mieszkańców i turystów

Nowa infrastruktura komunikacyjna pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza gęsto zabudowane obszary, co wpłynie na poprawę komfortu życia mieszkańców oraz zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń. Jednocześnie inwestycja usprawni ruch turystyczny, zwiększając dostępność takich miejsc jak Cisna, Wetlina czy Ustrzyki Górne.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo