reklama

To historyczna, przyrodnicza i turystyczna perła. Wkrótce ma odzyskać blask [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

To historyczna, przyrodnicza i turystyczna perła. Wkrótce ma odzyskać blask [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościZamek Sobień, malowniczo położony w rezerwacie „Góra Sobień” na terenie Nadleśnictwa Lesko, to cenny element dziedzictwa historycznego i przyrodniczego Bieszczadów. Choć jego ruiny wciąż przyciągają turystów, ich stan wymaga pilnych działań konserwatorskich.
reklama

Zamek Sobień to jeden z najbardziej intrygujących zabytków w regionie. Jego ruiny, wznoszące się nad doliną Sanu, skrywają historię sięgającą XIV wieku. Niestety, brak regularnej konserwacji sprawia, że niszczeją one w szybkim tempie. Dlatego Lasy Państwowe, wspólnie z archeologami, konserwatorami zabytków oraz władzami samorządowymi, chcą podjąć działania, które pozwolą uratować tę historyczną perełkę i uczynić ją jeszcze bardziej dostępną dla turystów. Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko Jan Mazur podkreśla, że Sobień to nie tylko zabytek, ale także ważny element krajobrazu kulturowego i przyrodniczego regionu.

To historyczna perełka związana z dziejami Bieszczadów, a jako zarządzający terenem jesteśmy zobowiązani do jej zachowania i udostępniania zwiedzającym. Potencjał, jaki tkwi w tym obiekcie oraz oczekiwania społeczne nakazują nam działać

reklama

– zaznacza.

Jak uratować Sobień? Plan działań

Wśród najważniejszych działań, jakie zaplanowano, znalazły się:

  • Usunięcie drzew zagrażających ruinom – obecność dużych drzew może przyczyniać się do degradacji murów.
  • Oczyszczenie terenu z nadmiernej roślinności – jej rozwój niszczy substancję zabytkową.
  • Badania archeologiczne – mogą dostarczyć nowych informacji o strukturze zamku oraz życiu jego dawnych mieszkańców.
  • Modernizacja ścieżki edukacyjnej – ma objąć zarówno aspekt historyczny, jak i przyrodniczy rezerwatu.
 

Zdaniem Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, projekt ma na celu nie tylko ochronę ruin, ale także ich lepsze wyeksponowanie dla turystów. Warto podkreślić też, że przy rewitalizacji zamku niezbędna jest także współpraca z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Dr Agnieszka Marcela zauważa, że choć rezerwat został powołany głównie ze względów przyrodniczych, warto rozważyć uwzględnienie w jego celach ochrony także aspektów historycznych.

Istnienie rezerwatu nie wyklucza możliwości przeprowadzenia badań archeologicznych, ponieważ ruiny zamku to ważny element dziedzictwa

reklama

– podkreśla.

Co jeszcze skrywa Sobień? Szansa na nowe odkrycia

Choć zamek Sobień od dawna pozostaje w ruinie, archeolodzy wierzą, że można odkryć jeszcze wiele jego tajemnic. Dr Piotr Kotowicz z Muzeum Historycznego w Sanoku wskazuje, że duża część murów pozostaje ukryta pod ziemią i roślinnością.

Najważniejsze byłoby poznanie samej struktury zamku, ponieważ duża część murów pozostaje ukryta pod roślinnością i gruzami. Liczymy też, że znaleziska archeologiczne powiedzą nam więcej o życiu dawnych mieszkańców zamku i tym, czym Kmitowie dysponowali sześć wieków temu

reklama

– wyjaśnia.

Badania mogą pomóc w rekonstrukcji układu pomieszczeń i dostarczyć nowych informacji o historii zamku, co mogłoby uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla zwiedzających.

Współpraca kluczem do sukcesu

Inicjatywa ochrony zamku Sobień spotkała się z dużym poparciem konserwatorów zabytków. Jak zaznacza Łukasz Dzik, kierownik krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, współpraca różnych instytucji jest kluczowa dla uratowania tego miejsca.

reklama

Byłoby to spełnienie naszych marzeń, bo już od wielu lat próbujemy nawiązać współpracę z różnymi instytucjami, żeby w końcu jakieś prace ruszyły, bo widzimy jak z roku na rok substancja zabytkowa zamku niszczeje. Będziemy wspierać te działania na miarę naszych możliwości

– mówi konserwator.

Z kolei starosta leski Wojciech Stelmach zwrócił uwagę na potencjał turystyczny tego miejsca. Rewitalizacja zamku mogłaby stać się częścią większego projektu, obejmującego również inne historyczne obiekty w regionie, takie jak zamek Kmitów w Lesku czy dawną stację kolejową Lesko-Łukawica.

Przywrócenie historii Sobienia i wyeksponowanie ruin byłoby częścią większego produktu turystycznego w tej okolicy

– podkreślił starosta.

Harmonogram prac i plany na przyszłość

Podczas spotkania ustalono wstępny harmonogram działań, który obejmuje:

  • Skierowanie wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wytyczne dotyczące usuwania drzew.
  • Przeprowadzenie lustracji terenu i konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
  • Oczyszczenie ruin i zabezpieczenie ich przed dalszą degradacją.
  • Rozpoczęcie badań archeologicznych.
  • Modernizację infrastruktury turystycznej oraz przygotowanie kompleksowej informacji na temat rezerwatu i historii zamku.
 

Jak dojść do Zamku Sobień?

Chcąc dojechać do Zamku Sobień należy kierować się drogą krajową nr 28 Sanok – Przemyśl i w miejscowości Załuż skręcić na Lesko. Po przejechaniu 2,5 kilometra po prawej stronie zobaczymy duży parking. Inna trasa do tego miejsca wiedzie od Leska. Tam z drogi krajowej nr 84 skręcamy na ulicę Stawową (obok sklepu Biedronka i stacji paliw Shell) i dalej pokonujemy niecałe 7 kilometrów przejeżdżając w tym czasie przez Łukawicę i Manasterzec. Warto wspomnieć, że pozostawienie samochodu na parkingu pod wzgórzem jest darmowe, a w sezonie letnim otwarty jest tam mini bar, w którym nie tylko napijemy się czegoś ciepłego bądź zimnego, ale również zjemy.

Po zaparkowaniu pojazdu możemy przyjrzeć się postawionym tam tablicom historycznym i rozpocząć wędrówkę. Najpierw przechodzimy przez drewniane barierki i następnie wchodzimy do lasu i kontynuujemy marsz w górę. Po kilkunastu metrach dochodzimy do schodów, których jest dokładnie 97, a dalej po ich pokonaniu jesteśmy przy ruinach. Trasa jest bardzo krótka, gdyż liczy zaledwie 300 metrów, a czas przejścia to 5-8 minut spokojnym marszem. Nie jest to trudny szlak, dlatego miejsce to doskonale nadaje się na rodzinny wypad.

źródło: Edward Marszałek (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie)

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama