reklama

Stoki w Bieszczadach powoli bieleją. Rozpoczęto sztuczne naśnieżanie w oczekiwaniu na sezon

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Stoki w Bieszczadach powoli bieleją. Rozpoczęto sztuczne naśnieżanie w oczekiwaniu na sezon - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Ustrzyki Dolne | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościNa stokach w powiatach bieszczadzkim i leskim pojawiły się pierwsze oznaki zimy. Naturalny śnieg, choć niewielki, w połączeniu z intensywnym sztucznym naśnieżaniem, dają nadzieję na szybkie rozpoczęcie sezonu narciarskiego. Czy warunki atmosferyczne pozwolą wkrótce otworzyć stoki dla miłośników sportów zimowych?
reklama

W ostatnich dniach na stokach narciarskich w Bieszczadach można było dostrzec wyraźne zmiany. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym oraz pracy armatek śnieżnych białe połacie zaczęły pokrywać między innymi Bieszczad.ski w Wańkowej, Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych oraz Lawortę w Brzegach Dolnych. Jak podkreślają zarządcy tych ośrodków, decyzja o rozpoczęciu sztucznego naśnieżania została podjęta w oparciu o prognozy zapowiadające niskie temperatury i lekkie opady naturalnego śniegu.

reklama

Chociaż na stokach wciąż znajduje się jedynie cienka warstwa śniegu, nadchodzące dni, według synoptyków, mają przynieść dalszy spadek temperatur oraz kolejne opady. To dobry prognostyk, by kontynuować przygotowania do sezonu i najkrótszym możliwie czasie otworzyć stoki dla narciarzy oraz snowboardzistów.

Jak działa sztuczne naśnieżanie?

Sztuczne naśnieżanie to proces, który pozwala pokryć stoki warstwą śniegu nawet przy niewielkich lub zerowych opadach naturalnych. W tym celu wykorzystuje się armatki śnieżne, które rozpraszają w powietrzu drobne krople wody, przekształcając je w płatki śniegu pod wpływem niskiej temperatury. Aby proces ten przebiegł pomyślnie, konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Przede wszystkim kluczowa jest temperatura, która powinna wynosić poniżej -2 stopni Celsjusza, ponieważ przy wyższych wartościach tworzenie śniegu staje się mniej efektywne. Ważna jest także wilgotność powietrza – niska sprzyja skutecznemu zamarzaniu kropel wody. Nieodzownym elementem sztucznego naśnieżania jest również dostęp do wody, najczęściej pobieranej z pobliskich zbiorników, takich jak rzeki czy sztuczne stawy.

Prognozy na najbliższe dni

Fot. Facebook/BIESZCZAD.ski Wańkowa

Mimo intensywnych prac zarządców stoków, trudno jednoznacznie wskazać, kiedy oficjalnie rozpocznie się sezon narciarski. Wszystko zależy od kaprysów pogody, które jak wiemy potrafią być nieprzewidywalne.

reklama

Jednak pierwsze oznaki białej zimy w regionie rozbudzają nadzieje miłośników sportów zimowych. Zarządcy zapowiadają, że zrobią wszystko, aby stworzyć optymalne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Ich celem jest zapewnienie nie tylko odpowiedniej pokrywy śnieżnej, ale także bezpieczeństwa na trasach.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama