Początkiem listopada bieżącego roku, w Maniowie, osadzie na terenie gminy Komańcza, przy nieistniejącej cerkwi, wydobyto 300-kilogramowy dzwon. Działania te zostały przeprowadzone przez pracowników Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przy udziale służb konserwatorskich i społeczników. Cenny zabytek „ukrywał się” wewnątrz zrujnowanej dzwonnicy pod metrową warstwą ziemi i kamieni. Był to kolejny taki przypadek, kiedy dzwon ze świątyń karpackich został znaleziony na terenach leśnych. Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przypomina, że wówczas dzwony były zazwyczaj ukrywane przez wiernych przed okupantem, który rekwirował je na potrzeby produkcji wojennej.
Akcją wydobycia dzwonu w Maniowie kierował Jerzy Ginalski. Archeolog, a zarazem były dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku podkreślił w rozmowie, że informacja o położeniu dzwonu była znana od prawie 20 lat, jednak bardzo ważną kwestią było dopełnienie wielu formalności, gdyż znalezisko musi mieć swojego formalnego opiekuna i zarządcę.
Gdzie trafi zabytkowy dzwon?
Wydobyty w Maniowie dzwon jest bogato zdobiony, odlany w słynnej ludwisarni braci Felczyńskich w Przemyślu. Na wypukłym reliefie widoczne są postacie świętych: Piotra, Pawła, Jakuba i Józefa. Średnica czaszy wynosi 83 centymetrów, a waga ponad 300 kilogramów.
Fot. Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Aktualnie dzwon znajduje się u konserwatora zabytków. Początkowo zakładano, że trafi on na stałe do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, jednak mając na uwadze dzwon wydobyty w 2006 roku w Balnicy, który również trafił do sanockiego skansenu, mieszkańcy wyrażają swoją obawę, gdyż chcieliby, żeby ten 300-kilogramowy zabytek pozostał z nimi i tak jak dawniej rozlegał się z niego dźwięk.
Do pomocy włączyli się również radni Rady Gminy Komańcza, którzy na przedświątecznej sesji wyrazili w przyjętej uchwale wole przejęcia dzwonu. Teraz ostateczna decyzja należy do konserwatora zabytków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.