reklama
reklama

Skauci od wieku "harcują" w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB/100-lecie harcerstwa w Bieszczadach

Skauci od wieku "harcują" w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Bieszczadzcy harcerze zapraszają na obchody 100-lecia działalności z Bieszczadach. | foto FB/100-lecie harcerstwa w Bieszczadach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Kilka pokoleń, tysiące skautów, miliony doświadczeń historii i emocji. Bieszczadzcy harcerze zapraszają na obchody 100-lecia działalności z Bieszczadach. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sierpniu.
reklama

"Jeżeli zakochałeś się w Bieszczadach, a wszystko zaczęło się od harcerskich obozów lub wędrówek, to ten Jubileusz jest dla Ciebie! Nawet jeśli mundur całkiem już spłowiał w szafie, „siadaj z nami, Przyjacielu, a zaśpiewamy Ci!'" - tak do udziału w 100-leciu harcerstwa w Bieszczadach zapraszają skauci z Chorągwi Podkarpackiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Olgi i Andrzeja Małkowskich.

W tym roku harcerze w Bieszczadach świętują niezwykły Jubileusz 100-lecia harcerstwa. Bogata historia harcerstwa w tym regionie sięga pierwszych obozów z lat 20. ubiegłego wieku i obejmuje wiele wydarzeń, które wpisały się na stałe w historię i kulturę Bieszczad. Od Harcerskiej Akcji Letniej Młodzieży Starszej po Operację Bieszczady'40, aż po Bieszczadzką Akcję Letnią i Polowe Zbiórki Harcerstwa Starszego - harcerze w Bieszczadach byli, są i będą obecni.

Przez dziesięciolecia obozy harcerskie pod połoninami stały się miejscem legendarnej harcerskiej przygody, która przyciągała młodzież z całego kraju. Piosenki, takie jak "Wołosatek", które również obchodzi 50-lecie, przyczyniły się do rozsławienia Bieszczad na mapie harcerskiego świata. Około 70 tysięcy harcerzy przewinęło się przez te tereny w kilku pokoleniach, tworząc niesamowite wspomnienia i tradycje, które przetrwały do dziś.

W ramach obchodów jubileuszu planowane są różnorodne wydarzenia, które zapraszają do uczestnictwa zarówno dawniejszych harcerzy, jak i obecne pokolenia. W dniach 10-11 sierpnia 2024 roku w Bieszczadach odbędą się uroczystości jubileuszowe, w tym wystawa wspólnie z warszawskim Muzeum Harcerstwa, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, Harcerski Jarmark i Festiwal z koncertami, wyjątkowe pamiątki (takie jak haftowana chusta, plakietka czy odznaka) oraz specjalne zniżki na atrakcje turystyczne w regionie.

RAMOWY PROGRAM JUBILEUSZU

SOBOTA, 10 SIERPNIA

- 10:00-13:00, Ustrzyki Dolne – otwarcie wystawy jubileuszowej przygotowanej we współpracy z Muzeum Harcerstwa i gawędy historyczne o 4 okresach obecności harcerzy w Bieszczadach, spotkanie pokoleń z udziałem Naczelniczki ZHP (sala d. Rafinerii FANTO)

- ok. 14:00, Ustrzyki Dolne – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby sztabu operacji (obecnie ośrodek „Bieszczadzki Trakt” Chorągwi Podkarpackiej ZHP)

- po południu – uczestnicy rozjeżdżają się po Bieszczadach, po dawnych stanicach, po starych i nowych atrakcjach, na spotkania w gronie dawnych stanic, chorągwi, środowisk.

NIEDZIELA, 11 SIERPNIA

- 12:30, Wola Michowa – harcerska msza św. pamięci bieszczadników, którzy odeszli na "niebieskie połoniny"

- 14:00-20:00, Wola Michowa – Harcerski Jarmark i Festiwal w Woli(satem)

- stoiska stanic/chorągwi, bieszczadzkich nadleśnictw i gmin, stoisko promocyjne województwa podkarpackiego, kolekcjonerskie, poczta i wydawnictwa harcerskie itp.

- wystawa jubileuszowa

- jednodniówka jubileuszowa

- ciepła micha

- koncert laureatów przeglądu artystycznego – uczestników zlotu Chorągwi

- Jubileuszowy koncert „WOŁOSATEK”, które również obchodzą swoje 50-lecie!

- wieczór filmów i wspomnień.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy