Przypomnijmy, w tym roku harcerze w Bieszczadach świętują niezwykły Jubileusz 100-lecia harcerstwa. Bogata historia harcerstwa w tym regionie sięga pierwszych obozów z lat 20. ubiegłego wieku i obejmuje wiele wydarzeń, które wpisały się na stałe w historię i kulturę Bieszczad.
W ramach obchodów jubileuszu planowane są różnorodne wydarzenia, które zapraszają do uczestnictwa zarówno dawniejszych harcerzy, jak i obecne pokolenia. W dniach 10-11 sierpnia 2024 roku w Bieszczadach odbędą się uroczystości jubileuszowe, w tym wystawa wspólnie z warszawskim Muzeum Harcerstwa, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, Harcerski Jarmark i Festiwal z koncertami, wyjątkowe pamiątki (takie jak haftowana chusta, plakietka czy odznaka) oraz specjalne zniżki na atrakcje turystyczne w regionie.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Organizatorem 100-lecia jest Chorągiew Podkarpacka Związku Harcerstwa Polskiego we współpracy z innymi środowiskami harcerskimi z całej Polski, które obozowały lub obozują w Bieszczadach, z Muzeum Harcerstwa w Warszawie, z Województwem Podkarpackim, które wsparło Jubileusz swoim grantem, z bieszczadzkimi samorządami lokalnymi oraz z Lasami Państwowymi, które są głównym partnerem Związku Harcerstwa Polskiego. Hm. Alicja Wosik-Majewska, szefowa Sztabu Jubileuszu podkreśla, że na o wydarzenie członków i byłych członków Związku Harcerstwa Polskiego, ale także wszystkich sympatyków harcerstwa, którym bliskie są Bieszczady, którzy przeżyli tu lub chcą przeżyć swoją harcerską przygodę.
Jak się okazuje, coraz więcej hufców z całego kraju zapowiada swoją obecność, m.in. Stanica Chorągwi Zielonogórskiej, Stanica Kielecka, Stanica opolska, Stanica Warmińsko-Mazurska, Hufiec Pabianice, Hufiec ZHP Tomaszów Mazowiecki, Hufiec Płock, Chorągiew Łódzka. To tylko kilka z wielu przykładów.
Duże zainteresowanie nie dziwi. Jak podkreśla hm. Alicja Wosik-Majewska, harcerstwo obecnie przeżywa swój renesans, co nie pozostaje bez znaczenia w świecie uzależnień cyfrowych, przy jednoczesnym spadku aktywności fizycznej, chorobach cywilizacyjnych i obniżeniu jakości zdrowia psychicznego młodzieży.
Harcerstwo staje się potrzebne jak nigdy dotąd. Rodzice często widzą w nas ostatnią deskę ratunku dla swoich dzieci i chętnie oddają ich pod naszą opiekę, a dzieci chętnie się do nas garną. Bo harcerstwo to sprawdzony od ponad 100 lat system wychowawczy, który wspiera rozwój młodego człowieka. W harcerstwie wychowujemy przez stawianie wyzwań. Zachęcamy dzieci i młodzież do ciągłego doskonalenia się, zdobywania wiedzy i umiejętności. Inspirujemy do pokonywania trudności oraz konstruktywnego i innowacyjnego myślenia. Metoda harcerska opiera się na uczeniu w działaniu, rozbudzaniu zainteresowań i pasji młodych ludzi. Od pewnego czasu liczebność naszej organizacji stale rośnie
– podkreśla.
Ramowy program jubileuszu
SOBOTA, 10 SIERPNIA- 10:00-13:00, Ustrzyki Dolne – otwarcie wystawy jubileuszowej przygotowanej we współpracy z Muzeum Harcerstwa i gawędy historyczne o 4 okresach obecności harcerzy w Bieszczadach, spotkanie pokoleń z udziałem Naczelniczki ZHP (sala d. Rafinerii FANTO)
- ok. 14:00, Ustrzyki Dolne – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby sztabu operacji (obecnie ośrodek „Bieszczadzki Trakt” Chorągwi Podkarpackiej ZHP)
- po południu – uczestnicy rozjeżdżają się po Bieszczadach, po dawnych stanicach, po starych i nowych atrakcjach, na spotkania w gronie dawnych stanic, chorągwi, środowisk.
NIEDZIELA, 11 SIERPNIA
- 12:30, Wola Michowa – harcerska msza św. pamięci bieszczadników, którzy odeszli na "niebieskie połoniny"
- 14:00-20:00, Wola Michowa – Harcerski Jarmark i Festiwal w Woli(satem)
- stoiska stanic/chorągwi, bieszczadzkich nadleśnictw i gmin, stoisko promocyjne województwa podkarpackiego, kolekcjonerskie, poczta i wydawnictwa harcerskie itp.
- wystawa jubileuszowa
- jednodniówka jubileuszowa
- ciepła micha
- koncert laureatów przeglądu artystycznego – uczestników zlotu Chorągwi
- Jubileuszowy koncert „WOŁOSATEK”, które również obchodzą swoje 50-lecie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.