reklama
reklama

„Przez 20 lat przyroda rozwijała się tu swobodnie”. Nowy rezerwat w Bieszczadach!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Nadleśnictwo Cisna

„Przez 20 lat przyroda rozwijała się tu swobodnie”. Nowy rezerwat w Bieszczadach! - Zdjęcie główne

Teren rezerwatu przyrody w Bieszczadach | foto Nadleśnictwo Cisna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościBieszczady zyskały kolejny cenny obszar chroniony. W poniedziałek, 17 marca, oficjalnie ustanowiono nowy rezerwat przyrody Dziurkowiec. To najwyżej położony rezerwat w województwie podkarpackim, obejmujący 189 hektarów malowniczych połonin i fragmentów buczyny karpackiej.
reklama

Dziurkowiec to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Położony w gminie Cisna, zaledwie trzy kilometry od granicy ze Słowacją, rozciąga się na długości sześciu kilometrów. W jego skład wchodzą połoniny porośnięte charakterystycznymi dla Bieszczadów traworoślami i ziołoroślami oraz rozległe fragmenty lasów bukowych.

Dziurkowiec charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, stanowiąc malowniczą mozaikę łączącą tereny otwarte z terenami leśnymi. Występują tu ciekawe połoninowe traworośla, ziołorośla, jaworzyny i zbiorowiska buczyny karpackiej

reklama

– mówi Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Nowo powstały rezerwat graniczy od wschodu z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, dzięki czemu wpisuje się w system ochrony przyrody na tym obszarze. Jego najwyższym punktem jest szczyt Dziurkowiec (1189 m n.p.m.), a najniżej położone miejsca znajdują się na wysokości około 900 metrów n.p.m.

Długa droga do objęcia ochroną

Pomysł utworzenia rezerwatu Dziurkowiec pojawił się już w latach 90. XX wieku. Wówczas Departament Ochrony Przyrody w Ministerstwie Ochrony Środowiska uznał ten obszar za cenny pod względem przyrodniczym. Przez kolejne lata nadawanie mu formalnego statusu było jednak odkładane. W tym czasie na Dziurkowcu nie prowadzono jednak żadnych działań gospodarczych. Dzięki temu dziś obszar ten zachował swój naturalny charakter i bogactwo roślinności.

Gospodarze tego terenu cały czas mieli na uwadze ich wyjątkowość i od 20 lat nie było tu prowadzonych żadnych zabiegów gospodarczych. Przyroda rozwijała się tu swobodnie, dlatego teraz możemy podziwiać cenne zbiorowiska roślinności w bardzo dobrej kondycji, szczególnie latem, gdy jest ona w pełnym rozkwicie

– podkreśla Agata Nowakowska, zastępczyni dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

reklama

101. rezerwat przyrody na Podkarpaciu

Dziurkowiec dołączył do grona 100 istniejących już rezerwatów w województwie podkarpackim. Jego powołanie jest częścią szerszego projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, w ramach którego w tym roku w regionie powstanie jeszcze dziewięć kolejnych obszarów chronionych. Jest to trzeci rezerwat utworzony w Polsce w ramach tego programu. Jego celem jest nie tylko ochrona cennych ekosystemów, ale również zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia rezerwatów przyrody i ich roli w zachowaniu bioróżnorodności.

reklama

Obecnie na Dziurkowiec nie prowadzą jeszcze żadne szlaki turystyczne. Najbliższy oznakowany szlak – niebieski szlak głównym grzbietem Karpat – przebiega nieco dalej, prowadząc od Płaszy do Paportnej, na granicy ze Słowacją.

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo