Punkrockowy bunt w PRL-u – historia, która inspiruje
„Idź pod prąd” to film, który przenosi widzów do drugiej połowy lat 70. XX wieku, kiedy to w Ustrzykach Dolnych kilku młodych chłopaków postanowiło pójść pod prąd systemowi. Na czele tej grupy stał charyzmatyczny i niepokorny Siczka, uczeń ustrzyckiej zawodówki. Zainspirowani zespołem Sex Pistols, który usłyszeli w zagranicznej radiostacji, postanowili sami zacząć grać punk rocka – muzykę wolności, buntu i sprzeciwu wobec zastanej rzeczywistości. To właśnie z ich inicjatywy powstał zespół KSU, który stał się ikoną polskiego punk rocka.Film reżyserowany przez Wiesława Palucha opowiada nie tylko o narodzinach jednej z najbardziej kultowych kapel w historii polskiej muzyki alternatywnej, ale również o walce młodzieży z PRL-owskim systemem represji. Wykorzystując muzykę jako narzędzie oporu, młodzi ludzie z Ustrzyk Dolnych stali się głosem pokolenia, które odrzucało konformizm i szukało wolności. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem Służby Bezpieczeństwa, która próbowała stłumić ich bunt, traktując każdy przejaw niezależnej aktywności jako zagrożenie.
Od listu do Radia Wolna Europa po narodziny legendy
Jednym z kluczowych momentów filmu jest wysłanie przez Siczkę i jego przyjaciół listu do Radia Wolna Europa z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi”. Ku ich zaskoczeniu list został odczytany na antenie, a stacja zaczęła emitować program poświęcony muzyce punk. Ten niewinny gest młodych chłopaków stał się jednak początkiem poważnych problemów. Zainteresował nimi PRL-owski aparat represji, który widział w punk rocku zagrożenie dla porządku społecznego. Mimo przesłuchań i gróźb ze strony oficera SB, Jerzego Majaka, Siczka i jego zespół nie dali się zastraszyć i na złość systemowi kontynuowali swoją działalność. „Idź pod prąd” ukazuje, jak muzyka punk stała się symbolem buntu i wolności dla młodego pokolenia, a KSU przekształciło się w legendę polskiej sceny muzycznej. Film przenosi widzów w surowy, ale pełen energii świat młodzieżowej kontrkultury, w której agrafki, żyletki, irokezy oraz ostre teksty były wyrazem sprzeciwu wobec opresyjnej władzy.
Seanse w Bieszczadzkim Domu Kultury i Ustrzyckim Domu Kultury
Pokaz „Idź pod prąd” w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku będzie wyjątkową okazją, aby zobaczyć ten film przed jego oficjalną premierą. Przedpremierowy seans odbędzie się w środę, 25 września o godzinie 18:00. Natomiast premiery kinowe zaplanowano na 27, 28 i 29 września o godzinie 19:15. Dla tych, którzy nie zdążą zobaczyć filmu we wrześniu, przygotowano dodatkowe seanse w październiku – 5 października o 17:00 oraz 6 października o tej samej porze. Bilety można nabyć online na stronie Bieszczadzkiego Domu Kultury lub bezpośrednio w kasie na godzinę przed każdym seansem. Czas trwania filmu wynosi 97 minut, a ze względu na tematykę, skierowany jest do widzów powyżej 15. roku życia.Projekcja filmu będzie miała miejsce również w Ustrzyckim Domu Kultury. Seanse zaplanowano na 27, 28 i 29 września oraz 4, 5 i 6 października o godzinie 19:00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.