Zapora wodna w Solinie to jedna z głównych atrakcji turystycznych w południowo-wschodniej Polsce. Monumentalna budowla o wysokości 82 metrów, w 2015 roku doczekała się oryginalnej metamorfozy. Na ścianie zapory powstał największy ekologiczny mural na świecie, wykonany techniką clean graffiti. Polegała ona na tworzeniu obrazu przy użyciu wody pod ciśnieniem sięgającym 250 barów. W ciągu jednej minuty na ścianę wypuszczanych było 21 litrów wody. W pracy nie były wykorzystywane żadne substancje chemiczne, dlatego tę formę sztuki określa się również mianem eko lub green graffiti.
Mural został realizowany na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej i określany był fenomenem na skalę światową. Dzieło miało 91 metrów szerokości i 54 metry wysokości, a oryginalności dodawało mu nietypowe miejsce realizacji. Podkreślano wówczas, że tego typu obrazy powstawały jedynie na murach lub chodnikach.
Za przygotowanie koncepcji i projektu obrazu odpowiedzialna była agencja Scholz & Friends oraz Przemysław „Trust” Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i najważniejszych twórców komiksowych. Artystycznej pracy na wysokości podjęła się ekipa Good Looking Studio.
Od lat muralu na ścianie zapory wodnej w Solinie już nie ma.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.