Podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej nowego odcinka drogi wojewódzkiej o długości 6,1 kilometra to istotny krok w rozwoju infrastruktury komunikacyjnej województwa podkarpackiego. Nowa trasa ma usprawnić dojazd w Bieszczady i stanowi część większego przedsięwzięcia, które zakłada poprawę połączeń drogowych w tym regionie. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa oraz lokalnych władz, w tym wicemarszałek Piotr Pilch, starosta bieszczadzki Marek Andruch, starosta przemyski Bożena Ryczyn, zastępca prezydenta Przemyśla Bartłomiej Barszczak, wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek oraz dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso.
Pierwszy krok do lepszych połączeń
Nowy odcinek drogi będzie miał parametry klasy Z i szerokość 7 metrów. Początek trasy zostanie zlokalizowany na drodze wojewódzkiej nr 885, na granicy miejscowości Hermanowice i Malhowice, a następnie będzie przebiegał przez tereny rolne, przecinając dwie drogi powiatowe, aż do Aksmanic. Inwestycja ta jest pierwszym etapem działań zaplanowanych w ramach „Studium Techniczno-Ekonomicznego – Połączenie Przemyśla z Bieszczadami”, które zostało opracowane w 2022 roku. Jego celem jest stopniowa rozbudowa i modernizacja sieci drogowej, co pozwoli na sprawniejszy i bardziej komfortowy dojazd w górskie rejony województwa.
Bieszczady to obszar, który zasługuje na coraz lepsze połączenia drogowe. Podpisanie umowy traktuję jako pierwszy krok do realizacji szeregu inicjatyw łączących Bieszczady z różnymi częściami województwa. W niedalekiej przyszłości, oprócz nowych dróg, powstaną także ścieżki rowerowe
– podkreślił wicemarszałek Piotr Pilch.
Od miejscowości Aksmanice dojedziemy w kierunku Arłamowa, a stamtąd już na Ustrzyki Dolne i dalej w głąb Bieszczadów.
Kiedy ruszy budowa?
Podpisana umowa dotyczy opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej, która obejmie koncepcję inwestycji, projekty budowlane oraz uzyskanie wszelkich decyzji formalno-prawnych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Prace nad dokumentacją mają potrwać do IV kwartału 2026 roku. Koszt opracowania dokumentacji wynosi 1,7 miliona złotych i zostanie pokryty z budżetu Województwa Podkarpackiego. Po jej ukończeniu będzie można przystąpić do właściwego etapu realizacji, czyli budowy nowego odcinka drogi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.