Pociąg do kultury to projekt powstały z inicjatywy społecznej, który umożliwia skorzystanie z darmowego zwiedzania muzeów, w tym Muzeum Historycznego w Sanoku. Są to działania skierowane do pasażerów, którzy w okresie wakacyjnym, aż do 2 października, przejadą weekendowym kursem na trasie Rzeszów - Sanok - Medzilaborce (Słowacja) i z powrotem. Jak informują organizatorzy, zwolnienie z opłaty obowiązuje w terminie 3 dni od daty przejazdu pociągiem.
Decyduje data przejazdu umieszczona na bilecie kolejowym. Osoby, które chcą skorzystać z oferty muszą okazać bilet w kasie Muzeum Historycznego w Sanoku
– dodają.
Pociąg w trakcie przejazdu zatrzymuje się na stacjach: Rzeszów Główny, Boguchwała, Strzyżów nad Wisłokiem, Jasło, Tarnowiec, Jedlicze, Krosno, Krosno Miasto, Targowiska, Wróblik Szlachecki, Besko, Sanok Miasto, Sanok, Zagórz, Tarnawa Dolna, Czaszyn, Morochów, Mokre Małopolskie, Wysoczany, Szczawne Kulaszne, Rzepedź, Komańcza Letnisko, Komańcza, Nowy Łupków, Łupków, Medzilaborce Mesto oraz Medzilaborce.
Muzeum Historyczne w Sanoku
Muzeum Historyczne w Sanoku to siedziba największej na świecie kolekcji prac Zdzisława Beksińskiego. Muzeum posiada także zbiory z zakresu sztuki dawnej i współczesnej. W województwie podkarpackim jest trzecim – po Muzeum w Łańcucie i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pod względem liczby zwiedzających. Na uwagę zasługują między innymi ekspozycje poświęcone militariom i technice wojskowej, malarstwu czy zabytkom archeologicznym.W muzeum nie brakuje również elementów sztuki sakralnej z terenów archidiecezji przemyskiej. Najstarszym zabytkiem jest datowana na koniec XV wieku kamienna chrzcielnica z nieistniejącego już kościoła pw. św. Archanioła Michała w Sanoku.