Reklama

Reklama

Plan na budowę portu lotniczego w gminie Ustrzyki Dolne. Burmistrz: Obalam "lotniskowe" mity

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Plan na budowę portu lotniczego w gminie Ustrzyki Dolne. Burmistrz: Obalam "lotniskowe" mity - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Plan na ogromną inwestycję

Gmina Ustrzyki Dolne chce powiększyć granice administracyjne o część terytorium gminy Bircza. Dokładnie terenu obejmującego obręb geodezyjny Krajna oraz działkę położoną w miejscowości Wola Korzeniecka. To właśnie tam zlokalizowany jest pas startowy lądowiska o długości około 1200 metrów. Obecnie dzierżawi go Hotel Arłamów. W planach burmistrza Bartosza Romowicza ma on zostać włączony w realizację ogromnej inwestycji jaką jest budowa portu lotniczego. Łącznie to obszar około 340 hektarów, których właścicielem są Lasy Państwowe.

„Znaczący wpływ na rozwój całego regionu”

Włodarz Ustrzyk Dolnych zwraca uwagę, że każdy port lotniczy, a w szczególności ten znajdujący się na obszarze turystycznym, powoduje ogromy rozwój. Bartosz Romowicz powołuje się tu na przykład miasta partnerskiego Hévíz. Kilku tysięczny obszar posiadając swój port lotniczy stał się drugą – po Budapeszcie – destylacją turystyczną na Węgrzech.

„Myśląc o rozwoju strategicznym naszej gminy musimy również myśleć właśnie o takich inwestycjach. To inwestycje, które swój wpływ na gospodarkę mają w perspektywie wielu lat. Dodatkowym aspektem tej zmiany jest zwiększenie dochodów podatkowych gminy”- stwierdza Bartosz Romowicz.

Jeżeli mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne będą przeciw temu pomysłowi, cała procedura zostanie zaprzestana. „Jeśli będą za, będziemy dalej ją prowadzić” – zapowiada Romowicz.

Bartosz Romowicz: Obalam „lotniskowe” mity

Od kiedy media obiegła informacja o planach budowy portu lotniczego, pojawiło się wiele pytań i niedomówień na ten temat. „W ostatnim czasie rozdzwoniły się telefony i w związku z tym krótko, syntetycznie obalę kilka mitów” – mówi burmistrz.

  • Gmina Ustrzyki Dolne chce przejąć obszar lotniska, aby zwiększyć dochody podatkowe - MIT
W sierpniu tego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przewiduje ona zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Lotnisko w Krajnej jest w trakcie uzyskiwania statutu lotniska użytku publicznego. Żadna gmina nie będzie miała dochodów podatkowych z tego obszaru.

  • Gmina Ustrzyki Dolne chce wybudować nowy port lotniczy w Ustrzykach Dolnych - MIT
Nie mamy w planach kolejnej inwestycji, jak chociażby Centralny Portu Komunikacyjny, gdzie setki (o ile nie tysiące osób zostanie wysiedlone ze swoich posesji). Chcemy rozwinąć infrastrukturę obecnego zarejestrowanego lądowiska w Krajnej i Woli Korzenieckiej. O tym lądowisku można przeczytać chociażby tutaj: https://lotniska.dlapilota.pl/arlamow. Rozwój infrastruktury miałby polegać na wybudowaniu terminalu odpraw pasażerskich, infrastruktury dla służb bezpieczeństwa oraz infrastruktury umożliwiającej lądowanie po zmierzchu i w trudnych warunkach pogodowych. Wszystko to jest w stanie zmieścić się na terenie obecnego lądowiska, bez konieczności ingerencji w przyrodę.

  • Porty lotnicze przynoszą straty i nie opłaca się inwestować w nowe - MIT
Często podaje się za przykład porty lotnicze np. w Radomiu lub Lublinie jako te, które nie są dochodowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę położenie geograficzne tych portów (w tym bliskość do Warszawy) oraz nasze położenie geograficzne. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę alternatywne możliwości komunikacji publicznej. Z Ustrzyk Dolnych do węzła autostrady A4 jest 1 godzina 40 min jazdy samochodem, z Ustrzyk Górnych do projektowanej S19 jest 1 godzina 30 min jazdy samochodem, z Ustrzyk Dolnych do Rzeszowa jest jeden kurs busa w ciągu dnia w godzinach popołudniowych, do Ustrzyk Dolnych nie można dojechać koleją, ponieważ linia jest wyłączona z eksploatacji.
Istnieją jednak małe porty lotnicze w Europie, w miejscowościach turystycznych, które funkcjonują bardzo dobrze. Podawanym przykładem przeze mnie jest lotnisko w węgierskim Heviz, ale takich przykładów można podać więcej.

  • Nad głowami turystów na szlakach będą przelatywały samoloty - MIT
Port lotniczy miałby być zlokalizowany w Krajnej i Woli Korzenieckiej, a więc w Górach Sanocko- Turczańskich, z których to w Bieszczady, na szlaki górskie, jeszcze droga sięgająca kilkudziesięciu kilometrów. Ponadto wystarczy spojrzeć w niebo, aby zobaczyć przelatujące nad naszym głowami w Bieszczadach samoloty. Dla tych, którzy mają słabszy wzrok lub nie wierzą w to polecam stronę https://www.flightradar24.com/. Tam możemy zobaczyć co przelatuje nad naszymi Bieszczadami.

  • Burmistrz Ustrzyk Dolnych marzy o „szklanych domach” i „odleciał”- MIT
Stąpam bardzo twardo po ziemi. To nie gmina Ustrzyki Dolne musi być inwestorem i właścicielem tego portu. Mogą to być wszystkie samorządy w okolicy: miasto Przemyśl, gmina Bircza, gmina Fredropol, gmina Ustrzyki Dolne, samorząd powiatu przemyskiego i bieszczadzkiego oraz samorząd województwa podkarpackiego. Gmina Ustrzyki Dolne rozpoczęła starania w tym temacie, ponieważ nie widzieliśmy postępu w działaniach naszych sąsiadów samorządowych.

  • Powstaje/powstanie stowarzyszenie samorządów, które ma ten temat prowadzić - MIT
W wypowiedziach medialnych wójt gminy Bircza Pan Grzegorz Gągola stwierdził, że powstaje/powstanie stowarzyszenie samorządów, które ma ten temat prowadzić i organizować. Przedstawiciel gminy Ustrzyki Dolne uczestniczył już w takim spotkaniu tych samorządów, które odbyło się początkiem 2020 roku. Na mój zarzut, że upłynęło dużo czasu włodarz sąsiedniej gminy stwierdził, że COVID-19 przeszkodził w tym temacie. Mniej więcej w tym samym czasie rozpocząłem temat uruchomienia Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego. Skupia on kilkanaście gmin i powiatów w celu organizacji przewozów autobusowych na terenie Bieszczad. Nam ten sam COVID-19 nie przeszkodził, a BZK istnieje. W najbliższych dniach okaże się czy od stycznia uruchomi zupełnie nowe połączenia autobusowe w Bieszczadach. Można by powiedzieć, że dla chcącego nic trudnego.

  • Innym samorządom też bardzo zależy na porcie lotniczym - MIT
Do obecnego lądowiska prowadzą drogi powiatowe powiatu przemyskiego i gminne gminy Bircza. Ponadto teren lądowiska nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zatem samorządom zależy na rozwoju tego obszaru to powinny zadbać o infrastrukturę drogową dokoła lądowiska. Na przykład składając wnioski na modernizację infrastruktury drogowej (budowanej w zgodzie ze środowiskiem naturalnym). Ponadto rozpocząć procedurę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

  • Burmistrz Ustrzyk Dolnych nie słucha mieszkańców - MIT
Procedura poszerzenia granic gminy rozpoczyna się od konsultacji społecznych, czyli de facto zapytania mieszkańców obu gmin co o tym pomyśle sądzą. Konsultacje te oczywiście nie są wiążące, ale dla mnie jako samorządowca są bardzo ważne. Dlatego postanowiłem i głośno o tym mówię, że jeśli w konsultacjach społecznych w gminie Ustrzyki Dolne nie weźmie udziału minimum 50% uprawnionych do udziału to porzucę ten pomysł i prace nad nim. Jako samorządowiec pracuję dla mieszkańców mojej gminy, to oni mnie wybrali na ten urząd. Jeśli więc sami nie będą za tym pomysłem, to ja również za nim nie będę.

„W toku debaty na sesji Rady Gminy Bircza i rady powiatu przemyskiego przez niektórych radnych zostałem porównany do „Putina”. Przez innych moje działania zostały ocenione jako „faszystowskie”. Przykre jest to, że zamiast merytorycznie i rzeczowo odnieść się do sprawy rozwoju całego regionu, lokalni rajcy uciekają się do takich porównań” – dodał na koniec Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / romowicz.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy