Parki narodowe odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu mieszkańców, nie tylko jako miejsca, w których można obcować z unikatową przyrodą, ale także jako źródło wsparcia finansowego dla lokalnych samorządów.
Samorządy z Podkarpacia już od przyszłego roku otrzymają dodatkowo z budżetu państwa blisko 150 mln zł z tytułu posiadania na swoim obszarze parku narodowego, rezerwatu, parku krajobrazowego czy obszaru Natura 2000
– poinformował Sławomir Serafin Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Z perspektywy mieszkańców, parki narodowe to nie tylko atrakcyjne tereny do wędrówek czy wypoczynku, ale także ważne źródło dochodów. Wprowadzenie różnorodnych programów wspierających ekoturystykę oraz promowanie lokalnych produktów wpływa pozytywnie na ekonomikę regionu. Mieszkańcy Bieszczad mogą czerpać korzyści z wizyt turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby podziwiać niepowtarzalne krajobrazy, a także korzystać z lokalnych usług i produktów. W ten sposób park staje się impulsem do rozwoju lokalnych biznesów, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców.
Przypomnijmy, Bieszczadzki Park Narodowy, utworzony w 1973 roku, jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce, który nie tylko zachwyca naturalnymi krajobrazami, ale również przyczynia się do rozwoju regionu Podkarpacia. Jego historia, rozpoczęta kilkadziesiąt lat temu, wiąże się z troską o bioróżnorodność i ochronę cennych ekosystemów, a od 2021 roku znaczna część parku ma status światowego dziedzictwa UNESCO.
Otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego stanowią Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Sanu, które wspierają działania ochronne i edukacyjne. Współpraca między parkami a lokalnymi samorządami może przynieść wymierne korzyści, w postaci wsparcia finansowego oraz różnorodnych projektów mających na celu ochronę przyrody i promowanie regionu. Mieszkańcy Podkarpacia, korzystając z dóbr, jakie niesie ze sobą bliskość parku, mają szansę nie tylko utrzymać, ale i rozwijać lokalną kulturę, tradycje oraz gospodarkę.
Podsumowując, parki narodowe, takie jak Bieszczadzki Park Narodowy, są nieocenionym skarbem dla mieszkańców regionów, w których się znajdują. Oprócz pełnienia roli ochrony unikalnej przyrody, wspierają lokalną społeczność, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i promując zrównoważony rozwój. To zatem nie tylko miejsca do wypoczynku, ale również kluczowe elementy w kształtowaniu przyszłości Podkarpacia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.