reklama

Pamięć o osobach zamordowanych w leśniczówce Brenzberg w Bieszczadach. Zapalono tam znicze i złożono symboliczną jodłową gałązkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Każdego roku przed Świętem Zmarłych, bieszczadzcy leśnicy porządkują cmentarze, pojedyncze mogiły oraz inne miejsca pamięci. W dzień poprzedzający to święto, pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany odwiedzili miejsce po dawnej leśniczówce Brenzberg, gdzie zapalili znicz i pozostawili symboliczną jodłową gałązkę.
reklama

Brenzberg to miejsce pamięci, gdzie przed 78. laty odbyła się największa zbrodnia Ukraińskiej Armii Powstańczej w Bieszczadach. Na stokach Jeleniowatego (Jasieniów) – jak wynika z relacji świadków – w 1944 roku zamordowano 74 Polaków poszukujących schronienia u miejscowego leśniczego.

Relacja świadków tragicznych mordów

W sierpniu 1944 roku nad górnym Sanem dominowała UPA. Nieliczna polska samoobrona była bezsilna. Polacy uciekali koleją do Użhorodu lub ukrywali się w lasach, między innymi w leśniczówce Brenzberg u Franciszka Króla na Jasieniowie.

Jak wynika z zeznań jednego ze świadków, w sierpniu 1944 roku Polscy uciekali do lasu, na Jasieniów. Poniżej w Sokolikach pojawił się chłopiec, który opowiadał, że 15 sierpnia 1944 roku wracając rankiem zobaczył jak upowcy otaczają leśniczówkę. Potem słyszał ich wrzaski, krzyki oraz płacz. Chłopiec uciekł do Sokolik, ale dręczony niepewnością o los bliskich powrócił do lasu, gdzie został ujęty i zamordowany. Inny świadek wspomniał, że 18 sierpnia 1944 roku zszedł do leśniczówki, a tam wśród traw i pod płotami natknął się na zwłoki 74 osób. Ofiary nie miały ran postrzałowych. Ciała kobiet, dzieci, mężczyzn były okaleczone, ze śladami męczeńskiej śmierci zadanej jakieś 3 dni temu. Po ubiorze poznał, że byli to Polacy – leśnicy, kolejarze, administratorzy z folwarków, a także bieżeńcy, w tym dwóch księży.

Jak ścieżką „Brenzberg” dojść do miejsca pamięci? 

Ścieżka przyrodnicza „Brenzberg” powstała w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy bieszczadzkie”. Jej początek ma miejsce za miejscowością Muczne, przy drodze prowadzącej do Tarnawy Niżnej. Pierwszy przystanek ścieżki znajduje się po lewej stronie, tuż obok tablicy z mapą. Następnie kierując się wzdłuż trasy przechodzimy przez kładkę na potoku Hnyła i leśną drogą kontynuujemy podróż w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do punktu docelowego. Zlokalizowane są tu tablice z treścią dotyczącą leśniczówki Brenzberg na Jeleniowatym. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama