Bieszczadzki Park Narodowy poinformował o ponownym otwarciu Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych. Po zakończeniu robót wewnętrznych, obiekt zyskał nowoczesny i estetyczny wygląd, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Każdego roku głównie w okresie wakacyjnym, ale nie tylko muzeum chętnie odwiedzane jest przez turystów z różnych stron Polski. Zarówno dla przybywających na te tereny jak i dla lokalnych mieszkańców oraz uczniów, Bieszczadzki Park Narodowy przeprowadził remont i modernizację Muzeum Przyrodniczego.
Jednym z głównych celów remontu, było poprawienie warunków zwiedzania, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Od teraz zadaniem nowych ekspozycji muzealnych, z interaktywnymi stanowiskami, modelami czy makietami, jest przedstawienie w atrakcyjny sposób walorów przyrodniczych i wartości kulturowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ponadto, dla najmłodszych zwiedzających przygotowano dzikie królestwo rysia Pędzelka, bohatera książeczki „Przygoda wielka rysia Pędzelka”.
[Best_Wordpress_Gallery id="804" gal_title="Muzeum w Ustrzykach Dolnych po remoncie"]
Na koniec zwiedzania ekspozycji muzealnych można będzie zaplanować górskie wędrówki przy smacznej kawie i regionalnej herbacie w klubokawiarni
- dodają pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Dyrekcja przypomina o prowadzonych pracach związanych z wymianą pokrycia dachowego i aranżacją otoczenia, które zaplanowane są do końca września. Muzeum Przyrodnicze przy ulicy Bełska 7 w Ustrzykach Dolnych czynne będzie w sierpniu od wtorku do soboty w godzinach 09:00-17:00, a dodatkowo w niedziele od 09:00 do 14:00.
Muzeum w Ustrzykach Dolnych działa w ramach Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Idea jego powstania się 1968 roku. Oprócz funkcji muzealnej, w ośrodku prowadzona jest działalność naukowa i dydaktyczna. Na wystawę muzealną składają się eksponaty związane z terenem Bieszczadów, obejmujące ich faunę i florę, geologię, hydrologię, etnografię, architekturę oraz zagadnienia ochrony środowiska. Do najciekawszych kolekcji zaliczyć można ekspozycję żubrów, dzików wilków oraz ptaków - orłów, sokołów, puchaczy i sów.
Zdjęcie główne: Bieszczadzki Park Narodowy