W małej miejscowości wokół wzgórza Grodzisko mieści się zapora wodna i choć jest ona mniej znana niż ta w sąsiedniej Solinie, od 61 lat odgrywa bardzo ważną rolę w krajowym systemie elektroenergetycznym.
Historia budowy zapory sięga XIX wieku
Jeszcze przed wkroczeniem na plac budowy w Solinie pierwszych ekip, niejako poligonem doświadczalnym stały się, położone o kilka kilometrów dalej Myczkowce. Pierwszy projekt wykorzystania pętli Sanu powstał w 1921 roku, a jego autorem był profesor Karol Pomianowski. Przewidywał on wybudowanie zapory o wysokości około 15 metrów oraz elektrowni wodnej o mocy 3,5 MW. Inwestycję rozpoczęto. Niedługo później, ze względu na brak odpowiednich funduszy, w 1925 roku prace musiały zostać przerwane. Do zakończenia budowy nie zostało już wiele.Kiedy dobiegła końca II woja światowa na nowo pojawiła się idea, jak skutecznie wykorzystać wody Sanu do produkcji elektrycznej. Przystąpiono do projektowania zbiornika i elektrowni wodnej w Myczkowcach. Przy jej wznoszeniu wykorzystano niektóre elementy robót, wykonanych jeszcze w latach międzywojennych. Budowę rozpoczęto w 1956 roku i po czterech latach oddano do eksploatacji zaporę o wysokości 17,5 metrów i długości 460 metrów, która – spiętrzając wody Sanu – utworzyła tak zwane Jezioro Myczkowieckie.
61 lat istnienia
Choć jest to mniejszy obiekt niż sąsiednia zapora w Solinie, odgrywa bardzo ważną rolę w krajowym systemie elektroenergetycznym. Jak zauważa Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zapora w Myczkowcach wspiera, a zarazem pozwala na szybkie reagowanie w przypadku zmiany poziomu rezerwy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Nadmienia ponadto, że rola takich zapór jest również nie do przecenienia w obszarze magazynowania energii.[Best_Wordpress_Gallery id="866" gal_title="Zapora wodna w Myczkowcach ma 61 lat"] W tym roku budowla mieszcząca się u podnóży wzgórza Grodzisko obchodzi swoje 61-lecie. Jest to dobry moment, by wspomnieć o pracownikach, gdyż wielu z nich pracuje nawet 30 lat. Hydrotechnicy, elektroenergetycy czy dyżurni inżynierowie ruchu są najlepszymi na rynku fachowcami, a ich wiedza, doświadczenie i profesjonalizm powoduje produkcję energii na najwyższym poziomie.
W 2020 roku Elektrownia Wodna Myczkowce wyprodukowała ponad 34 GWh energii elektrycznej. Pozwoliło zaspokoić potrzeby energetyczne przeszło 15 tysięcy gospodarstw domowych.
Zapora w Myczkowcach jako obiekt turystyczny
Budowla w Myczkowcach pełni nie tylko zadania energetyczne ale również jest miejscem często eksplorowanym przez turystów. Znajdujące się tam Jezioro Myczkowieckie jest określano jako raj dla kajakarzy i wędkarzy. Wokół jego brzegu wiedzie szlak spacerowy obfitujący w obszary krajobrazu chronionego. W rezerwacie „Przełom Sanu pod Grodziskiem” chroniącym piękno tutejszego zakola Sanu, można obserwować między innymi orlika krzykliwego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.